Investice do vesmíru: Lucembursko pošilhává po těžbě na asteroidech

22.06.2016 - Stanislav Mihulka

Velkovévodství připravuje ještě vstřícnější zákon pro vesmírné těžaře, než ten, který nedávno schválili v USA


Reklama

Velkovévodství Lucemburské je sice jedním z nejmenších států světa, přesto ale vzhlíží k vesmírným technologiím. Nedávno ohlásili, že zavedou zákon upravující těžbu na planetkách.

Zatím je to stále spíše science-fiction, Lucembursko to ale myslí smrtelně vážně. Je prý nejvyšší čas proměnit sny o vesmírné těžbě ve skutečnost. Zákon by měl vejít v platnost roku 2017 a měl by odstartovat využívání surovin blízkozemních planetek.

Lucembursko se už dnes podílí na vesmírných technologiích a navíc má k dispozici velmi lukrativní bankovní sektor. Připravovaný zákon o těžbě na asteroidech je ještě vstřícnější k byznysu, nežli nedávno přijatá legislativa v USA. Nevztahuje se například jenom na místní společnosti, ale také na zahraniční, pokud mají v Lucembursku své zastoupení.

TIP: Těžba na asteroidech: Najdeme ve vesmíru zlato?

Lucembursko zároveň ohlásilo, že má pro výzkum a vývoj těžařství na asteroidech připravené investiční pobídky ve výši 200 milionů euro (téměř 5,5 miliardy Kč). Není divu, že si dva klíčoví hráči, společnosti Deep Space Industries a Planetary Resources, zřídily v Lucembursku své zastoupení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, AFP

  • Zdroj fotografií: NASA / JHU / APL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907