Jak detekovat virus zika? 3D tištěným zařízením v ceně 2 dolarů

06.07.2016 - Stanislav Mihulka

Rychlý a hodně levný test viru zika funguje i v terénních podmínkách


Reklama

Obavy ze ziky se šíří ještě mnohem rychleji, než virus samotný. Klíčem ke zvládání paniky i infekce je rychlá, spolehlivá a dostupná detekce tohoto viru.

Vědci Pensylvánské univerzity vynalezli přenosné zařízení, s nímž lze diagnostikovat ziku přesně a hlavně extrémně levně. Stačí jenom plivnout na kazetu vytištěnou na 3D tiskárně a počkat si asi 40 minut na výsledek testu v ceně v ceně 2 dolarů (necelých 50 Kč).

TIP: Experimentální vakcína proti viru zika bude poprvé testována na lidech

Detekce viru se u tohoto zařízení nevyužívá testování protilátek z těla vyšetřované osoby, které bývá nespolehlivé. Naproti tomu pátrá po přítomnosti genetického materiálu viru zika. Další výhodou je, že zařízení nepotřebuje ke svému provozu elektrický proud a lze ho tím pádem využít v terénních podmínkách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, University of Pennsylvania

  • Zdroj fotografií: University of PennsylvaniaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907