Jak dlouho trvá doživotí? Americký soud řešil neobvyklou žádost doživotně odsouzeného

05.02.2020 - Vilém Koubek

Vrah odsouzený na doživotí tvrdí, že se mu během operace zastavilo srdce – tudíž zemřel, a má tak právo na svobodu…


Reklama

Benjamina Schreibera, kterému je momentálně 66 let a do vězení se dostal roku 1997 za brutální vraždu, museli hospitalizovat kvůli ledvinovým kamenům. Rutinní operace však v jeho případě neproběhla zcela hladce a pacientovi se během ní zastavilo srdce. Lékaři jej sice zachránili, nicméně vězeň se po zákroku rozhodl chopit šance: Stanul znovu před soudem s tvrzením, že je-li odsouzený na doživotí a na operačním sále technicky vzato zemřel, měl by být propuštěn na svobodu.

Neobvyklou kauzu dostala na starost soudkyně Amanda Potterfieldová, která rozhodla, že vězňův trest neskončil. Své rozhodnutí podpořila argumentem „chybějící defnice života“. Podle Potterfieldové totiž není „život“ definován státním zákoníkem a je tak nutné přijmout „jeho prostý význam“. Benjamin Schreiber žije, což znamená, že zbytek svého života má strávit za mřížemi, bez ohledu na to, zda byl oživován.

TIP: Triky ze staré školy: Seznamte se s pěticí vypečených podvodníků

Přes svoji neobvyklost nebyla kauza Benjamina Schreibera první svého druhu. Se stejným požadavkem předstoupil v roce 1988 před soud i Jerry Rosenberg, odsouzený v roce 1962 na doživotí za vraždu dvou newyorských policejních detektivů. Podobně jako Schreiber i Rosenberg absolvoval ve věznici lékařský zákrok, během kterého se mu na chvíli zastavilo srdce. Ani v tomto případě ale soudce neakceptoval tvrzení vězně, že šlo o smrt v pravém slova smyslu a že tedy došlo k naplnění doživotního trestu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907