Jak rychle rotuje Slunce?

01.07.2018 - Michal Švanda

<p>Slunce je plazmová koule, nerotuje jako pevná tělesa. Okolo rovníku se otáčí rychleji než v oblasti pólů</p>

Slunce je plazmová koule, nerotuje jako pevná tělesa. Okolo rovníku se otáčí rychleji než v oblasti pólů


Reklama

Stejně jako další objekty ve vesmíru i Slunce rotuje kolem své osy, za což může jeho dávná minulost. Rotační osa Slunce je téměř kolmá na rovinu oběhu Země, od kolmice se odchyluje o pouhých 7,25°, a naše hvězda se kolem ní otočí přibližně jednou za měsíc.

TIP: Rotace planety Země zpomaluje. Za mnoho milionů let bude mít den 25 hodin

Ve skutečnosti je však situace složitější: Rovníkové oblasti se totiž otáčejí rychleji, přibližně jednou za 25 dní, zatímco póly pomaleji, zhruba jednou za 35 dní.

Tento pozorovací fakt se označuje jako „diferenciální rotace“. Diferenciálně přitom Slunce rotuje nejen na povrchu, ale i v hloubce. Ovšem zatímco vnější konvektivní obálka si zachovává podobný charakter jako povrch, vnitřní zářivé vrstvy se otáčejí spíš jako tuhé těleso – „uvnitř“ Slunce tedy není tak velký rozdíl v rotační rychlosti mezi rovníkem a pólem. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907