Jak vznikl charakteristický tvar houslí?

Zatímco na primitivní strunné nástroje hráli naši předkové zřejmě již v pravěku, původ těch smyčcových zůstává poněkud nejasný. Jak například vznikl charakteristický tvar houslí?

03.01.2023 - Barbora JelínkováSmyčcové nástroje pocházejí s největší pravděpodobností ze středověku. Až do 15. století nicméně postrádaly zúženou střední část a měly pouze několik málo strun. První hudební instrument podobný dnešním houslím představovala nejspíš sedmistrunná viola da gamba.

TIP: Tisícileté flétny: Nejstarší hudební nástroje z kostí ptáků a mamutů

A aby se smyčec při kontaktu s krajními strunami zároveň nedotýkal dřeva, dopřáli jí výrobci prohnutý tvar. Právě u ní se pak zřejmě v polovině 16. století inspirovali tvůrci o něco menších čtyřstrunných viol a posléze i houslí. Dnes se předpokládá, že první z nich vyrobil italský mistr Andrea Amati v Cremoně na objednávku rodu Medicejských.

Viola da gamba prožívala své zlaté období v době renesance a baroka. Od pozdního baroka začaly být gamby vytlačovány modernějšími nástroji houslové konstrukce, jako jsou viola nebo violoncello. (foto: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)


Další články v sekci