Jaké největší přetížení může člověk přežít?

25.02.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Na kolotočích jste to už nejspíš zažili: Centrifuga se roztočila a plnou silou vás vtlačila do sedadla. Například piloti armádních letounů se však musejí vypořádávat s mnohem větším přetížením. Jedná se v podstatě o sílu, která na člověka působí v důsledku akcelerace. Označuje se písmenem G a kupříkladu při 3 G tlačí pilota do sedačky síla odpovídající trojnásobku jeho hmotnosti. Nicméně už při 9 G může letec omdlít a 20 G bývá ve většině případů smrtelných.  

Odstředivá síla totiž žene krev od hlavy k nohám, na což organismus reaguje zvýšenou tepovou frekvencí a zúžením periferních cév. Přesto trvá 6–9 sekund, než tělo vytlačování krve z mozku vykompenzuje. I kratší doba ovšem stačí, aby došlo ke ztrátě některých funkcí klíčového orgánu a nakonec k bezvědomí.

TIP: Extrémní výkony lidského těla: Jak dlouho lze vydržet bez spánku, vody nebo bez kyslíku?

Mnohem lépe jsou na tom v tomto směru někteří zástupci hmyzí říše. Dospělé pěnodějky (Cercopidea) jsou pokládány za jedny z nejlepších skokanů ve zvířecí říši. Biologové z americké Dalhousovy univerzity zjistili, že pěnodějky jediným odrazem překonají vzdálenost až 70 centimetrů - to znamená, že více než 100× překoná svou velikost. Přetížení, které na pěnodějky při skoku působí, přitom dosahuje až 400 G.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907