Jaké největší přetížení může člověk přežít?

25.02.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Na kolotočích jste to už nejspíš zažili: Centrifuga se roztočila a plnou silou vás vtlačila do sedadla. Například piloti armádních letounů se však musejí vypořádávat s mnohem větším přetížením. Jedná se v podstatě o sílu, která na člověka působí v důsledku akcelerace. Označuje se písmenem G a kupříkladu při 3 G tlačí pilota do sedačky síla odpovídající trojnásobku jeho hmotnosti. Nicméně už při 9 G může letec omdlít a 20 G bývá ve většině případů smrtelných.  

Odstředivá síla totiž žene krev od hlavy k nohám, na což organismus reaguje zvýšenou tepovou frekvencí a zúžením periferních cév. Přesto trvá 6–9 sekund, než tělo vytlačování krve z mozku vykompenzuje. I kratší doba ovšem stačí, aby došlo ke ztrátě některých funkcí klíčového orgánu a nakonec k bezvědomí.

TIP: Extrémní výkony lidského těla: Jak dlouho lze vydržet bez spánku, vody nebo bez kyslíku?

Mnohem lépe jsou na tom v tomto směru někteří zástupci hmyzí říše. Dospělé pěnodějky (Cercopidea) jsou pokládány za jedny z nejlepších skokanů ve zvířecí říši. Biologové z americké Dalhousovy univerzity zjistili, že pěnodějky jediným odrazem překonají vzdálenost až 70 centimetrů - to znamená, že více než 100× překoná svou velikost. Přetížení, které na pěnodějky při skoku působí, přitom dosahuje až 400 G.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907