Jako na střelnici: Satelit Copernicus Sentinel-1A byl zasažen kosmickým smetím

09.09.2016 - Stanislav Mihulka

Na oběžné dráze čas od času dojde ke srážce se smetím. Teď se to stalo satelitu Sentinel-1A

Zásah kosmickým smetím -<p>Satelit Copernicus Sentinel-1A před a po zásahu</p>
Zásah kosmickým smetím -

Satelit Copernicus Sentinel-1A před a po zásahu


Reklama

Inženýři ESA zjistili, že solární panel satelitu Copernicus Sentinel-1A ve vesmíru před pár dny zasáhla milimetrová částice. Díky kamerám na palubě satelitu byli pozemní operátoři schopni přesně určit místo zásahu.

23. srpna na satelitu Sentinel-1A, který je na oběžné dráze Země ve výšce 700 km, náhle o něco málo poklesl výkon solárního panelu. Ve stejnou dobu došlo k nepatrné změně orientace sondy v prostoru, a změnila se i její oběžná dráha.

V řídícím centru ESA v německém Darmstadtu rychle dospěli k názoru, že Sentinel-1A zasáhlo kosmické smetí. Byla to nehoda. Jejich stanovisko pak potvrdily detailní analýzy stavu satelitu.

TIP: Čínský rover Jutu má poškozeny solární panely. Je mise u konce?

Operátoři nakonec zapnuli kamery na palubě satelitu, které byly původně určené ke kontrole rozvinutí solárních panelů po příletu na oběžnou dráhu. A kamery odhalily zřetelný zásah do solárního panelu, který má na svědomí asi milimetrová částice. Dobrou zprávou každopádně je, že Copernicus Sentinel-1A funguje bez potíží dál.

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907