Jako skládačka: Origami inspirovaly zařízení pro odběr mořských tvorů

21.07.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Origami nástroj RAD poblíž medúzy</p>

Origami nástroj RAD poblíž medúzy


Reklama

Hlubokomořští živočichové bývají tajuplní, krásní, a bohužel také velice křehcí, což do značné míry znesnadňuje jejich zkoumání. Změnit by to mohlo nové zařízení, které umí křehké tvory bezpečně polapit aniž by došlo k jejich úhoně.

Nový nástroj nese označení Rotary Actuated Dodecahedron. Jeho pozoruhodnou konstrukci inspirovaly japonské papírové skládačky origami. V klidové poloze je nástroj RAD plochý. Tvoří ho soustava 3D tištěných a průhledných polymerových plátků, které jsou propojené pohyblivými klouby, ovládanými jediným motorem.

TIP: Zařízení SubCAS umožňuje vynášet živé ryby z velkých hloubek

Když se nějaký křehký hlubokomořský živočich ocitne před RADem, plátky nástroje se pohotově složí do tvaru dvanáctistěnu, v němž živočicha polapí. Vědci pak mohou živočicha pečlivě prozkoumat podvodními kamerami. Když se dostatečně vynadívají, lapeného živočicha opět propustí do hlubin oceánu.

Zařízení prošlo úspěšně testy v hloubce 700 metrů, jeho konstrukce je ale dostatečně robustní, aby bylo schopné pracovat i v hloubce přes 10 kilometrů pod hladinou. Výhodou je také variabilita konstrukce, díky níž lze RAD snadno adaptovat na studium větších organismů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wyss Institute at Harvard University

  • Zdroj fotografií: Wyss Institute at Harvard University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907