Jako sůl na temném ubrusu: Hubbleův teleskop pořídil působivý snímek hvězdokupy ze souhvězdí Mečouna

03.01.2022 - Stanislav Mihulka

Dosluhující Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil efektní otevřenou hvězdokupu NGC 1755 ve Velkém Magellanově oblaku

<p>Malá elegantní hvězdokupa NGC 1755</p>

Malá elegantní hvězdokupa NGC 1755


Reklama

Nový vesmírný dalekohled Jamese Webba je už konečně ve vesmíru a míří na pozici, odkud bude pozorovat nesmírně vzdálené galaxie i poměrně blízké exoplanety. To ale neznamená, že by se jeho dosluhující předchůdce, Hubbleův vesmírný dalekohled, už na nic nezmohl. Stále posílá překrásné snímky vesmírných objektů.

Před Vánocemi publikoval tým Hubbleova dalekohledu snímek malé, ale velmi elegantní otevřené hvězdokupy NGC 1755. Ta je součástí Velkého Magellanova oblaku a společně s ním se nachází v exotickém souhvězdí Mečouna.

Pozorování hvězdokup

Otevřené hvězdokupy bývají v porovnání s kulovými hvězdokupami menší a obvykle obsahují mladší hvězdy. Platí to i pro hvězdokupu NGC 1755, která má průměr asi 120 světelných let. V otevřených hvězdokupách obvykle nacházíme podobné hvězdy. Zároveň se ale ukazuje, že v jedné a té samé hvězdokupě mohou být i hvězdy odlišných vlastností. Právě proto teď astronomové pozorují hvězdokupy Hubbleovým dalekohledem.

TIP: Nepravidelná galaxie ze souhvězdí Páva je třpytivou sbírkou hvězd

Hvězdokupy v Magellanových oblacích jsou také velmi užitečnými přírodními laboratořemi pro výzkum hvězd, protože je pozorujeme z relativní blízkosti. Díky výkonným přístrojům a optice Hubbleova dalekohledu jsou při takových pozorováních patrné jednotlivé hvězdy. Podle zástupců Evropské kosmické agentury, připomíná hvězdokupa NGC 1755 „blyštivé krystalky soli, rozsypané na temném ubrusu vesmíru“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907