Úspěšná spolupráce: Profesionálové spolu s fanoušky astronomie objevili vzácnou exoplanetu

Astronomové z University of New Mexico potvrdili existenci nové vzácné exoplanety. Úspěch je tentokrát dílem nejen špičkové vědy, ale i neobvyklého spojenectví s amatérskými astronomy. 

02.07.2025 - Stanislav Mihulka


Exoplaneta s označením TOI-4465 b, vzdálená asi 400 světelných let od Země, byla poprvé zaznamenána kosmickým teleskopem TESS pomocí tranzitní metody, při níž vědci měří pokles jasnosti hvězdy, přes jejíž kotouč exoplaneta prochází. 

Pro potvrzení existence planety je ale zapotřebí opakovaného pozorování. TOI-4465 b ale obíhá svou hvězdu jen jednou za 102 dní – tedy asi třikrát do roka. A i když tranzit trvá přibližně 12 hodin, najít během té doby dostatek tmy, vyhovujícího počasí a volné kapacity dalekohledu není úplně snadné.

„Pozorovací okna jsou extrémně omezená. Počasí, dostupnost dalekohledů a nutnost nepřetržitého sledování to celé ještě komplikují,“ vysvětluje Zahra Essacková, hlavní autorka studie publikované v The Astronomical Journal.

Když pomáhají amatéři

Aby tuto výzvu vědci zvládli, zahájili koordinovanou mezinárodní kampaň, do které se zapojilo 24 občanských vědců z deseti zemí světa. Tito amatérští astronomové využili vlastní dalekohledy, aby pomohli zachytit vzácný tranzit, a právě jejich data se ukázala jako klíčová pro potvrzení existence planety.

Pozorování amatérských astronomů a studentů doplnila měření z profesionálních observatoří. Výsledkem bylo nejen potvrzení planety TOI-4465 b, ale i ukázka toho, jak může spolupráce mezi vědci a veřejností posouvat hranice poznání.

Co víme o nové exoplanetě?

TOI-4465 b je plynný obr, zhruba o čtvrtinu větší, téměř šestkrát hmotnější a třikrát hustší než Jupiter. Kolem své mateřské hvězdy se pohybuje po mírně eliptické oběžné dráze a teplota ve svrchních vrstvách jeho atmosféry se podle vědců pohybuje mezi 375 až 478 Kelviny (102 až 205 °C).

Patří k vzácným typům planet: je velká, hmotná, relativně chladná a obíhá svou hvězdu s delším intervalem – na rozdíl od tzv. horkých Jupiterů, kteří krouží těsně u svých hvězd. 

Podle Zahry Essackové je TOI-4465 b ideálním kandidátem pro budoucí atmosférické studie, například pomocí dalekohledu Jamese Webba. Díky své velikosti, hmotnosti a teplotě patří mezi nejzajímavější exoplanety pro spektrální pozorování – tedy pro zkoumání složení atmosféry a chemických procesů.


Další články v sekci