Jubilejní start: SpaceX úspěšně vyslali do vesmíru 100. nosnou raketu Falcon

28.10.2020 - Stanislav Mihulka

Program nosných raket Falcon je pro SpaceX navzdory několika málo nehodám velkým úspěchem

<p>Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX</p>

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX


Reklama

Společnost SpaceX vyslala v sobotu 24. října do vesmíru dvoustupňovou nosnou raketu Falcon. Na oběžnou dráhu dopravila dalších 60 satelitů konstelace Starlink, která bude sloužit přenosu internetu po celém světě. Není to vlastně nic moc nového. Tento start byl ale svým způsobem výjimečný. Byl to v pořadí již 100. úspěšný start a let nosné rakety typu Falcon.

Ve SpaceX slaví a rozhodně k tomu mají důvod. Jejich rakety Falcon opravdu změnily svět i naše vnímání toho, jak se díváme na nosné rakety a vůbec lety do vesmíru. Až do programu Falcon bylo prakticky nemyslitelné, že by rakety přistávaly zpátky na Zemi a že by byly opětovně použitelné pro let do vesmíru.

Program nosných raket Falcon

Tohle všechno změnil Elon Musk se SpaceX. Ze zmíněné 100 úspěšných startů nosných raket Falcon celkem 63krát úspěšně přistál první stupeň rakety na přistávací plošině, ať už na souši nebo na některé z robotických plovoucích přistávacích plošin. Při 45 ze zmíněných 100 startů přitom letěl již dříve použitý první stupeň rakety, v některých případech i vícenásobně.

TIP: Úspěch na tisíc procent: SpaceX slaví první komerční let rakety Falcon Heavy

Jak to v podobných případech bývá obvyklé, ani lety nosných raket Falcon se neobešly bez několika nehod. Kromě tří selhání prvotních raket během jejich vývoje došlo v červnu 2015 ke zničení nosné rakety Falcon i s nákladní lodí a zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici. V září 2016 zase explodovala raketa Falcon i s komunikačním satelitem AMOS-6 při rutinním statickém testu na startovací rampě. Přesto je možné program raket Falcon, který se již podle všeho chýlí ke konci, označit za velký úspěch pro SpaceX i pro kosmonautiku jako takovou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907