Jubilejní start: SpaceX úspěšně vyslali do vesmíru 100. nosnou raketu Falcon

28.10.2020 - Stanislav Mihulka

Program nosných raket Falcon je pro SpaceX navzdory několika málo nehodám velkým úspěchem

<p>Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX</p>

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX


Reklama

Společnost SpaceX vyslala v sobotu 24. října do vesmíru dvoustupňovou nosnou raketu Falcon. Na oběžnou dráhu dopravila dalších 60 satelitů konstelace Starlink, která bude sloužit přenosu internetu po celém světě. Není to vlastně nic moc nového. Tento start byl ale svým způsobem výjimečný. Byl to v pořadí již 100. úspěšný start a let nosné rakety typu Falcon.

Ve SpaceX slaví a rozhodně k tomu mají důvod. Jejich rakety Falcon opravdu změnily svět i naše vnímání toho, jak se díváme na nosné rakety a vůbec lety do vesmíru. Až do programu Falcon bylo prakticky nemyslitelné, že by rakety přistávaly zpátky na Zemi a že by byly opětovně použitelné pro let do vesmíru.

Program nosných raket Falcon

Tohle všechno změnil Elon Musk se SpaceX. Ze zmíněné 100 úspěšných startů nosných raket Falcon celkem 63krát úspěšně přistál první stupeň rakety na přistávací plošině, ať už na souši nebo na některé z robotických plovoucích přistávacích plošin. Při 45 ze zmíněných 100 startů přitom letěl již dříve použitý první stupeň rakety, v některých případech i vícenásobně.

TIP: Úspěch na tisíc procent: SpaceX slaví první komerční let rakety Falcon Heavy

Jak to v podobných případech bývá obvyklé, ani lety nosných raket Falcon se neobešly bez několika nehod. Kromě tří selhání prvotních raket během jejich vývoje došlo v červnu 2015 ke zničení nosné rakety Falcon i s nákladní lodí a zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici. V září 2016 zase explodovala raketa Falcon i s komunikačním satelitem AMOS-6 při rutinním statickém testu na startovací rampě. Přesto je možné program raket Falcon, který se již podle všeho chýlí ke konci, označit za velký úspěch pro SpaceX i pro kosmonautiku jako takovou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907