Úspěch na tisíc procent: SpaceX slaví první komerční let rakety Falcon Heavy

Start rakety Falcon Heavy s komunikačním satelitem Arabsat-6A se vydařil po všech stránkách. SpaceX a Elon Musk opět nadchli celý svět

15.04.2019 - Stanislav Mihulka



Soukromá společnost SpaceX Elona Muska má všechny důvody ke spokojenosti. Jejich nová těžká nosná raketa Falcon Heavy fantasticky uspěla při svém prvním komerčním letu, který následoval více než po roce od prvního startu této rakety, a sledoval to celý svět. Viděli to i potenciální zákazníci s těžkými náklady pro vesmír, takže objednávky startů Falcon Heavy se teď nepochybně jenom pohrnou.

Falcon Heavy je v současnosti nejvýkonnější nosnou raketou světa, která je v provozu. Historicky drží třetí příčku, za americkým gigantem pro lety na Měsíc Saturn V a neúspěšnou sovětskou raketou Eněrgija. Nemluvě o tom, že je jako první těžká nosná raketa z podstatné části opětovně použitelná. Sedmdesátimetrová raketa Falcon Heavy odstartovala na svůj celkově druhý a první komerční let v noci na 12. dubna 2019 z amerického Startovacího komplexu 39 (LC-39) ve Vesmírném středisku Johna F. Kennedyho na floridském mysu Canaveral.

Veleúspěšný start pro SpaceX

Během své komerční premiéry raketa Falcon Heavy vynesla 6,5tunový satelit Arabsat-6A, který vlastní Liga arabských států. Jde o zatím nejpokročilejší typ komerčního komunikačního satelitu, který vyrobila společnost Lockheed Martin. Na geostacionární dráze bude Arabsat-6A přenášet televizní vysílání, internet, telefonní spojení i vysoce zabezpečenou komunikaci pro zákazníky na středním Východě, v Africe a Evropě.

TIP: SpaceX to dokázali! Raketa Falcon Heavy úspěšně odstartovala

Nový start rakety Falcon Heavy zdobí jeden úspěch vedle druhého. Těžký komunikační satelit se v pořádku dostal na svoji oběžnou dráhu a zákazník je spokojený. Oba pomocné stupně bezchybně autonomně přistály na mysu Canaveral. První stupeň hladce přistál v oceánu na autonomní loď. A SpaceX úplně poprvé získali k opětovnému použití obě části aerodynamického krytu nákladu. Až doposud k tomu chtěli používat speciálně upravenou loď se sítí, nikdy se jim to ale nezdařilo. Proto SpaceX změnili strategii a nechali obě části krytu měkce přistát do mořských vln, odkud je vzápětí bez problémů vylovili. 


Další články v sekci