K-S-14: Pěchotní srub s pohnutým osudem

19.02.2016 - Karel Cidlinský


Reklama

Na fotografii je zachycen pěchotní srub K-S-14 „U cihelny“, stojící na severovýchodě Pardubického kraje, u silnice, která spojuje město Králíky a vesnici Prostřední Lipka. V tomto úseku se budovalo těžké opevnění už v roce 1936, protože se zde dal očekávat útok ze severu – z tehdy německého území.

Osudy Cihelny

V září 1938 byl K-S-14 až na minomet plně vyzbrojen a vybaven a vojáci budovali drátěné zátarasy a překážkové systémy. Po vyhlášení rozkazu k ústupu vojáci „Cihelnu“ začátkem října 1938 vyklidili. Později objekt kvůli dobré dostupnosti po silnici používala německá armáda pro postřelovací zkoušky zbraní a objekt tak dosti poničila.

Zkoušela se zde také speciální protibetonová podkaliberní střela „Röchling“, která byla schopna při opakovaném zásahu na stejné místo prorazit i betonovou stěnu tvrzových objektů. Tato zbraň se však objevila ve výzbroji pozdě – Spojenci byli už tou dobou v ofenzivě a tak jediný, kdo ještě používal betonové pevnosti, byli sami Němci. Při rekonstrukčních pracích byla tato střela nalezena zaklesnutá v jedné ze stěn objektu. Vzhledem k tomu, že neobsahovala výbušninu, mohla zůstat na místě jako zajímavý exponát. 

Po válce devastace K-S-14 pokračovala, v 50. letech nechala společnost Kovošrot vytrhnout a odvézt oba zvony srubu. Po dobu socialismu objekt i přes pokusy o jeho údržbu a využití jako krytu civilní obrany dále chátral. V roce 1998 začali členové Vojenského historického klubu Erika Brno jeho rekonstrukci. Dnes je K-S-14 uveden vzhledově prakticky do původního stavu a nachází se v něm Muzeum čs. opevnění, expozice Finanční stráže a další doprovodné výstavy. 

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE Speciál, 6/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907