Kalifornie se propadá: Je to kvůli suchu a ztrátám podzemní vody

02.09.2018 - Stanislav Mihulka

Zásoby podzemní vody v Kalifornii mizí kvůli suchu a krajina pomalu klesá do hlubin. Asi o půl metru ročně

<p>Jezero Oroville v Kalifornii, téměř bez vody</p>

Jezero Oroville v Kalifornii, téměř bez vody


Reklama

Centrální Kalifornie má problémy s nedostatkem vody. Nejde přitom jen o to, že není co pít a čím zalévat. Celá země se tam propadá, rychlostí až půl metru za rok. Příčinou je setrvalé sucho a stále větší nedostatek podzemní vody.

Američtí vědci sledují situaci v rozlehlém údolí sv. Jáchyma, které tvoří zásadní část Velkého kalifornského údolí a je významnou zemědělskou oblastí. Přišli na to, že se v tomto údolí již několik let neobnovují zásoby spodní vody. A celá krajina kvůli tomu postupně klesá do hlubin.

TIP: Problémy megapole: Peking se propadá kvůli vysychání podzemní vody

Zdejší farmáři používají místní podzemní vodu už déle než sto let. Obvykle dochází k tomu, že se podzemní voda doplňuje díky dešťům a jarnímu tání sněhu. Od roku 2011 ale v této oblasti panují sucha, kvůli kterým se zásoby spodní vody nedoplňují, i když například loni napršelo nadprůměrné množství srážek. Kaliforňané se radovali, že sucho je konečně pryč. Pokles krajiny ale po krátké přestávce pokračuje stejným tempem, jako předtím.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cornell University

  • Zdroj fotografií: NOAA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907