Kaliningradská oblast: Chřadnoucí pruský otisk na Baltu

07.11.2019

Dnešní nejzápadnější výspa Ruské federace dlouhá staletí náležela k někdejšímu Prusku. Tehdy tam také přišel na svět nejznámější místní rodák, filozof Immanuel Kant. Po druhé světové válce však Kaliningradská oblast dostala nový název, osídlili ji Sověti a její tvář se proměnila

<p>Někdejší metropole Východního Pruska leží v ústí řeky Pregoly a obývá ji zhruba půl milionu lidí.</p>

Někdejší metropole Východního Pruska leží v ústí řeky Pregoly a obývá ji zhruba půl milionu lidí.


Reklama

Oficiálně má Kaliningradská oblast svoji vlajku teprve od roku 2006. Modrý pruh symbolizuje Baltské moře, žlutá připomíná bohaté zásoby jantaru a červená znamená pevné zásady místních obyvatel. Motiv hradní pevnosti představuje monogram ruské císařovny Alžběty Petrovny, která regionu vládla v letech 1759–1762.

Z geografického hlediska je oblast na pobřeží Baltského moře ze všech ruských regionů nejzvláštnější. Od zbylé části rozsáhlého území ji totiž odděluje pás tří pobaltských států, Litvy, Lotyšska a Estonska, na jihu pak hraničí s Polskem. Město Kaliningrad neboli Královec dlouho představovalo metropoli Východního Pruska a od Moskvy ho dělí přes 1 200 kilometrů

Vzdálenost však nepředstavuje jediný faktor, který Kaliningradskou oblast vyčleňuje ze středu dění. A na vlastní kůži to ještě před třiceti lety mohli pocítit všichni cizinci: Před rozpadem Sovětského svazu měli do regionu vstup přísně zakázán, neboť sloužil coby pobaltská vojenská základna. Tamní přístavy totiž v zimě nezamrzají. 

Pomalé chřadnutí

Kaliningradská ekonomika ztrácí na ruského „tahouna“ od doby, kdy tři nově samostatné republiky vytvořily z regionu exklávu. Zejména poté, co Litva, Lotyšsko a Estonsko v roce 2004 vstoupily do Evropské unie, postupně sešlo z ambiciózních plánů vlády vytvořit z Kaliningradu jakýsi ruský Hongkong – tedy zvláštní oddělené území prospívající díky kvetoucímu obchodu. 

Zavedení statusu speciální ekonomické zóny, jež firmám snížila daně a přilákala zahraniční investory, pomohlo jen nakrátko. Sotva místní obyvatelé nalezli nové zaměstnání v rychle vybudovaných továrnách společností jako General Motors, BMW nebo Kia, učinily nedlouhému období prosperity přítrž sankce v důsledku anexe Krymu. Statistika je nelichotivá: Od roku 2014 poklesl objem kaliningradského obchodu až o polovinu a zvlášť se to dotklo právě průmyslové výroby, která přitom donedávna svým výkonem předčila zbytek Ruska

 

Spása z rukou turistů?

Značnou část necelého milionu místních obyvatel tak trápí nezaměstnanost a nezbývá jim než oživovat skomírající turistický ruch. Uvedené snahy podporuje i Moskva, jež chce investicemi do výstavby hotelů a rozvoje lázeňských center přilákat na pobřeží Baltu novou klientelu, zejména z „mateřského“ Ruska. Proto tam mimo jiné, jako v jednom z pouhých čtyř regionů v zemi, umožnila provozovat kasina. 

Město mnoha jmen

Kaliningrad nesl po staletí německý název Königsberg, česky Královec. Sověti se později rozhodli metropoli přejmenovat na počest politického vůdce Michaila Kalinina, který však za války nechvalně proslul tzv. katyňským masakrem. Vzhledem ke kontroverzím spojeným s jeho osobou se původně uvažovalo i o názvu Kantgrad, s odkazem na filozofa Immanuela Kanta.

STRUČNÉ DĚJINY

Doklady o osídlení regionu spadají přinejmenším do starověku: Zhruba v roce 300 př. n. l. vyrostla na místě současného Kaliningradu osada Pregnora. Oblast dřív obývali Sambové, původní baltské etnikum. 

Česká stopa 

Od středověku převládal v lokalitě německý vliv. V roce 1283 ji dobyl řád německých rytířů, a zahájil tak postupný útlak pohanských Sambů. Již roku 1255 založili křižáci v místě pevnost, jako poděkování králi Přemyslu Otakaru II. za pomoc v boji. Z ní později vznikl přístav Königsberg, dnešní Kaliningrad, rychle se rozvíjel a navazoval obchodní styky s okolím i se vzdálenějšími oblastmi. V roce 1701 připadlo území Prusku a Königsberg získal status hlavního města celého státu.

Nic se nemění

Za první světové války dobyli značnou část Východního Pruska Rusové a mezi Kaliningradskou oblastí a zbytkem tzv. Výmarské republiky vznikl polský koridor. Definitivní odříznutí od Pruska (oficiálně zaniklo v roce 1947) přišlo s druhým globálním konfliktem. V dubnu 1945 Rudá armáda německy mluvící obyvatelstvo z Kaliningradské oblasti vysídlila a postupimská konference ji přiřkla Sovětskému svazu.

Za studené války učinila Moskva ze zmíněného území vojenskou námořní základnu se zákazem vstupu cizinců a vláda tam uchovávala jaderné zbraně. I dnes přitom v regionu pravidelně narůstá napětí. Zatím poslední rozbuškou se stala anexe Krymu, jež znovu otevřela otázku, zda by se Kaliningradská oblast neměla vrátit Litvě. Tamní poslanci nedávno připomněli, že Rusko exklávu spravuje pouze dočasně, konkrétně do porušení mírových dohod v Evropě. Moskva však k návrhům Vilniusu zaujala zcela odmítavý postoj. 

Navzdory nízké hospodářské výkonnosti pro ni totiž region zůstává důležitý, což potvrdilo i nedávné rozmístění protiletadlových systémů a balistických střel. 

LIDÉ

Obyvatelstvo

Počet obyv.: 941 000; očekávaná doba dožití: 72,6 roku; prům. počet dětí: 1,74 na ženu; věková struktura: 21,2 % obyv. do 19 let, 14,18 % obyv. starších 65 let; městské obyv.: Kaliningrad má 431 000 obyv.; náboženství: 34,1 % křesťanství, 34 % „nábožensky založeno“, 21,6 % bez vyznání, 10,3 % ostatní; oficiální jazyk: ruština; obyv. pod hranicí chudoby: 33 %; gramotnost: 95 %.

Politika

Státní zřízení: ruská exkláva; guvernér: Anton Alichanov; volby: guvernér se volí jednou za pět let.

Ekonomika

HDP na hlavu: 23 000 USD (odhad z roku 2017; ČR – 35 500 USD); měna: rubl, s kurzem 100 : 35,50 Kč.

GEOGRAFIE

Rozloha: 15 125 km², o něco menší než Morava; charakter území: mírně zvlněné nížiny, jihovýchod hustě zalesněný; podnebí: chladnější mírný pás, na přechodu oceánského a kontinentálního klimatu; min. noční / max. denní teploty (°C) v Kaliningradu: leden–březen 1–6 / −1 až −4, duben–červen 12–20/3–11, červenec–září 18–23/9–14, říjen–prosinec 2–12 / −3 až 5; nejnižší a nejvyšší bod: Baltské moře (0 m) / nejvyšší kopce nepřesahují 230 m. 

Reklama

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907