Karety a klimatické změny: Víc hnízd, menší mláďata

20.11.2019 - Zuzana Teličková

Kuba je jedinou karibskou zemí, kde se na několika oddělených hnízdních místech, lemujících jihozápadní pláže, nachází více než sto hnízd karet obecných. Zoologové z Kuby a USA strávili výzkumem zdejších karet obecných posledních 20 let a zjistili, jak jsou želvy ovlivněny globálním oteplováním

<p>Dospělá <strong>kareta obecná</strong> <em>(Caretta caretta)</em> dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.</p>

Dospělá kareta obecná (Caretta caretta) dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.


Reklama

Bezmála 2 500 studentů a výzkumníků monitorovalo hnízda karet obecných (Caretta caretta) a jejich hustotu na deseti plážích poloostrova Guanahacabibes. Zaměřovali se na samičky, sledovali jejich migrační trasy a zaznamenávali celkový počet hnízd. Tato populace je nesmírně důležitá i kvůli své lokaci v místech, kde proudy Mexického zálivu ústí do Karibského moře. Staví ji to do uzlového bodu mezi třemi státy (USA, Kuba, Mexiko) s možným napojením na zbytek západního Karibiku.

Ze studie vyplynulo, že počet hnízd na sledovaných místech v době výzkumu stoupal a číslo dosáhlo vrcholu v letech 2012–2015. Jak ale v rámci globálního oteplování rostly v Guanahacabibes teploty, všimli si zoologové několika znepokojivých jevů. Jednak se snižoval počet vajíček v jedné snůšce a se zkracujícím se obdobím hnízdění se zkracovala také inkubační doba. V důsledku toho se z vajec líhla menší mláďata a ve stále větším měřítku mezi nimi byly zastoupeny samičky.

TIP: Jak zjistit stáří mořských želv? Pomocí testů jaderných zbraní!

Výzkum dokládá, jak je budoucnost karet obecných na klimatických změnách závislá. I jinde v Karibiku tyto želvy zřejmě čelí podobným podmínkám a hrozbám, ale to mohou potvrdit až další studie z jiných oblastí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907