Katedrálu v Nantes poškodil požár: Podle vyšetřovatelů mohl být založen úmyslně

19.07.2020 - Martin Reichman

Požár, který včera poškodil pozdně gotickou katedrálu z přelomu 15. a 16. století v západofrancouzském Nantes, mohl být založen úmyslně. Úřady zahájily vyšetřování možného trestného činu žhářství


Reklama

Oheň se v odpoledních hodinách podařilo zcela uhasit. Plamenů a dýmu stoupající z nitra katolického chrámu si všimli kolemjdoucí, záchranáři byli na místo přivoláni v krátce před osmou hodinou ranní. Pod kontrolu se oheň podařilo dostat kolem desáté hodiny.

Neštěstí vyvolalo ihned vzpomínky na loňský dubnový požár pařížské katedrály Notre-Dame, který zničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, hasiči ale tvrdí, že dnešní škody tak rozsáhlé nebudou.

Nejhůře zasažené byly velké katedrální varhany, za nimiž také hořelo a které jsou úplně zničené, uvedl šéf hasičů Laurent Ferlay. Žár roztříštil i původní vitrážová okna z 16. století a poškodil malbu z 19. století, která byla vyhotovena v Římě. „Scénář Notre-Dame se nekoná. Střecha zasažena nebyla,“ dodal však Ferlay.

Podle zástupce radnice oheň vypukl uvnitř katedrály a jeho příčina není známa. První vyšetřování zatím neobjevilo stopy po vloupání. „Na vchodech jsme z vnější strany nenašli žádné známky vloupání,“ uvedl Sennès. Vyšetřovatelé přesto pracují s možností, že šlo o úmyslný čin. Na místě požáru objevili tři různá ohniska.

TIP: Nová podoba Notre-Dame: Bude z vyhořelé katedrály obří zeleninový skleník?

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci města na řece Loiře oheň nezasáhl poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války v roce 1944. Plameny se v ní rozhořely i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy poničily hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se svatostánek mohl otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907