Kde se žije nejlépe: OECD vydala nový žebříček „kvality života“

Nejlepším místem k životu je Norsko, Česku patří 21. místo z 38 nejvyspělejších zemí světa

14.11.2016 - Martin Reichman



Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 35 ekonomicky nejvyspělejších států světa, pravidelně sestavuje žebříček kvality života, v němž srovnává jedenáct klíčových ukazatelů. Jedná se například o průměrné roční příjmy, míru zaměstnanosti, fungování veřejné správy, osobní bezpečnost či rovnováhu mezi prací a soukromým životem. Data vycházejí z národních statistických údajů, dat OSN i údajů, které o sobě prozradí respondenti z jednotlivých zemí.

TIP: Světový žebříček velkorysosti: Češi patří mezi nejméně štědrý národ na světě

Nejlepším místem k životu je podle tohoto žebříčku Norsko, následované Austrálií, Dánskem, Švýcarskem a Kanadou. České republice patří v letošním žebříčku 21. místo (v loňském roce to bylo 22. místo).

Česká republika uspěla zejména v oblasti osobní bezpečnosti, vzdělání, zaměstnanosti a subjektivního vnímání spokojenosti s pracovním i soukromým životem. V těchto oblastech je Česko nad průměrem OECD. Podle aktuálního žebříčku naopak zaostáváme v oblasti příjmů (18 953 dolarů ročně, průměr OECD je 29 016 dolarů). Ze statistických dat také vyplývá, že se dožíváme nižšího věku (78 let) než je průměr v nejvyspělejších státech světa (80 let). Hůře jsme na tom také v oblasti péče o veřejné zdraví a životní prostředí. 

V subjektivním hodnocení spokojenosti s kvalitou života jsou Češi spíše optimisté – na stupnici 0 až 10, hodnotíme svůj život známkou 6,6; průměr OECD je přitom o desetinu nižší.

Celková kvalita života podle obyvatel OECD

(Země OECD + Rusko, Brazílie a Jižní Afrika)
1.Norsko11.Nizozemí21.Česká republika31.Řecko
2.Austrálie12.Německo22.Estonsko32.Maďarsko
3.Dánsko13.Lucembursko23.Japonsko33.Rusko
4.Švýcarsko14.Belgie24.Slovensko34.Chile
5.Kanada15.Rakousko25.Itálie35.Brazílie
6.Švédsko16.Velká Británie26.Izrael36.Turecko
7.Nový Zéland17.Irsko27.Polsko37.Mexiko
8.Finsko18.Francie28.Jižní Korea38.Jižní Afrika
9.USA19.Španělsko29.Portugalsko  
10.Island20.Slovinsko30.Lotyšsko  


Index zahrnuje jedenáct ukazatelů, z nichž první tři postihují materiální podmínky a dalších osm široce pojatou kvalitu života: bydlení, příjem, zaměstnání, mezilidské vztahy, vzdělání, životní prostředí, fungování veřejné správy, zdraví, subjektivní spokojenost se životem, osobní bezpečnost a rovnováha mezi prací a soukromým životem.

 

 

 

  • Zdroj textu

    oecd.org

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci