Šance pro budoucnost: Spasí nás mateřské mléko před antibiotickou apokalypsou?

01.04.2017 - Stanislav Mihulka

Proteinový komplex z mateřského mléka dokáže bakteriím vypnout odolnost vůči antibiotikům

Mateřské mléko -<p>Naše vlastní mateřské mléko nám nabídlo zbraň proti rezistentním bakteriím</p>
Mateřské mléko -

Naše vlastní mateřské mléko nám nabídlo zbraň proti rezistentním bakteriím


Reklama

Odborníci varují, že se krátká éra antibiotik chýlí ke konci. Pokud nedokážeme antibiotika nějakým způsobem nahradit, tak v příštích desetiletích budou umírat miliony lidí na dnes snadno léčené nemoci.

Nová významná skupina antibiotik se objevila naposledy v roce 1987 a financování vývoje léčiv ve farmaceutickém průmyslu vázne. Naštěstí jsou i jiné možnosti. Pomoc nám nabízí mateřské mléko.

HAMLET z mléka

Vědci totiž před několika lety v mateřském mléce objevili proteinový komplex HAMLET, který zabíjí nádorové buňky, ale zdravé buňky nechá na pokoji. Nedávno vyšlo najevo, že HAMLET působí i na bakterie. Některé zabije a jiné zase ovlivní tak, že se stanou zranitelnějšími antibiotiky.

TIP: Nebezpečí roste: V roce 2050 zabijí rezistentní bakterie 10 milionů lidí ročně

HAMLET je tak účinný, že u bakterií zruší jejich rezistenci vůči antibiotikům. Způsobí, že se i tak odolné bakterie, jako jsou obávané „masožravé“ zlaté stafylokoky MRSA, opět stanou citlivými na antibiotika.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: Jengod / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907