Když přichází zima, začne se rejskům zmenšovat hlava i s mozkem

26.10.2017 - Stanislav Mihulka

Rejsci během zimy šetří energii, kde mohou. Zmenšuje se jim tělo, orgány i hlava

Zoologové nedávno potvrdili, že u rejska obecného dochází při střídání sezón ke změnám tělesných proporcí.
Zoologové nedávno potvrdili, že u rejska obecného dochází při střídání sezón ke změnám tělesných proporcí.

Reklama

Když nějaká zvíře žije v tropech poblíž rovníku, tak je mu úplně jedno, že se na planetě střídají roční období. Rozdíl mezi létem a zimou mnohdy ani nepozná. Ale v oblastech dál od rovníku je to jiné. Jejich obyvatelé se musejí změnám během roku přizpůsobovat.

Zoologové nedávno potvrdili, že u rejska obecného, běžného hmyzožravce, který žije i u nás, dochází při střídání sezón ke změnám tělesných proporcí. Když se blíží zima, tak se rejskům zmenšuje hlava a zmenšuje se jim i mozek. Na jaře se hlava rejsků i s mozkem opět zvětšuje.

TIP: Nezdolní hmyzožravci: V čem vězí tajemství přežití bizarních štětinatců?

Vědci si vyfotili rentgenové snímky rejsků v různých obdobích roku a poprvé ověřili tento jev na živých zvířatech. Ukázalo se, že během příchodu zimy se hlava rejsků zmenší až o 20 procent. Během jara se její rozměry vrátí do původní velikosti. Rejskům se zmenšuje i řada dalších orgánů a tělních proporcí. Biologické mechanismy těchto změn nejsou zatím jasné, ale jejich účelem je nepochybně šetřit energetické nároky rejsků během nepříznivého období zimy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Javier Lázaro

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907