Klíč k duševní pohodě? Bydlení s výhledem na moře

05.05.2016 - Martin Reichman

Unikátní výzkum novozélandských vědců odhalil skrytou souvislost mezi duševním zdravím a výhledem z okna


Reklama

Může pohled na mořskou hladinu prospívat lidskému zdraví? Na tuto otázku se pokusili odpovědět badatelé z Nového Zélandu. V okolí Wellingtonu, hlavního města Nového Zélandu a zároveň největšího přístavu země, provedli výzkum, ve kterém porovnávali, jak se žije lidem s výhledem na moře a s výhledem do městských parků. Oblast města výzkumníci rozdělili na dvě části – modrou a zelenou, přičemž modrá reprezentovala taková obydlí, která se nacházela přímo pobřeží a zelená dále ve vnitrozemí.

TIP: Věda versus selský rozum: K čemu jsou studie banalit?

Po zohlednění dalších faktorů – například rozdílů v příjmech, věku nebo pohlaví, vědci objevili skrytou souvislost mezi prostředím a duševním zdravím. Lidé žijící blízko u moře jsou výrazně šťastnější, vyrovnanější a celkově spokojenější, než ti, kteří bydlí více ve vnitrozemí. Výzkum navíc ukázal, že spokojenost nesouvisí v prostém „soužití s přírodou“. Lidé bydlící v blízkosti parků totiž byli méně spokojenější, než lidé z mořského pobřeží.

Podle Ambera Pearsona za to může způsob, jakým přírodu vnímáme – moře a oceán považujeme za čistě přírodní prostředí, kdežto parky v městech jsou do jisté míry „postižené“ zásahem člověka. Vědci hodlají ve výzkumu na toto téma pokračovat i nadále – další srovnání čeká obyvatele žijící u velkých jezer a rozsáhlých původních lesů. Bude proto zajímavé sledovat, zda klíč k duševní pohodě představují výhradně mořské vlny, nebo vodní plochy obecně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Health & Place

  • Zdroj fotografií: Filmové Studio Barrandov

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907