Koronavirové ticho: Japonsko si užívá zvyklostí vzešlých z časů pandemie

14.11.2022 - Martin Reichman

Koronavirová pandemie do značné míry proměnila životy nás všech. Některá omezení ale přetrvávají i v dnešní době a jejich obliba překvapivě roste

<p>Omezení během pandemie v Japonsku dala vzniknout „tichým kadeřnictvím“ – úřady během vrcholící epidemie doporučovaly omezit konverzaci na minimum. <em>(ilustrační foto: Unsplash, Hair Spies, CC0)</em></p>

Omezení během pandemie v Japonsku dala vzniknout „tichým kadeřnictvím“ – úřady během vrcholící epidemie doporučovaly omezit konverzaci na minimum. (ilustrační foto: Unsplash, Hair Spies, CC0)


Reklama

Globální koronavirová pandemie přinesla mnoho lidských tragédií – podle statistik WHO zemřelo v důsledku onemocnění COVID-19 na celém světě více než 6,5 milionu lidí. Trpká zkušenost ale přinesla i některá pozitiva. Dřívější studie například ukázala, že se na uzavřených fotbalových stadionech hráči méně hádali s rozhodčími a samotné střety byly kratší než dříve. Obava z šíření nákazy také do značné míry změnila způsoby stolování v Číně.

Hlavně tiše...

V Japonsku zase úřady doporučovaly omezit konverzaci na veřejných místech na minimum – méně mluvení znamenalo podle odborníků menší riziko přenosu viru. Pro některé služby šlo o dost zásadní omezení – například v japonských kadeřnictvích a holičstvích je nezávazná konverzace považována za součást služby. Jeden tokijský kadeřnický salon se rozhodl zariskovat a v reakci na nová pravidla zavedl službu „tichého střihu“ – svým zákazníkům nabízeli úpravu účesu a vousů dle jejich představ, ale bez obvyklého klábosení.

TIP: Nová éra fastfoodu: Pandemie koronaviru změnila i způsoby stravování

Dnes už nejsou tato omezení v Japonsku vyžadována, přesto zmíněný kadeřnický salon službu „tichého střihu“ s úspěchem nabízí i nyní. A o zákazníky rozhodně nemá nouzi. Podle nedávného průzkumu dává více než 70 % Japonců při návštěvě kadeřníka přednost klidu bez nutnosti zdvořilostní konverzace. Jako hlavní benefit zákazníci uvádějí vyšší míru relaxace a méně stresu. Novinku si pochvalují i někteří kadeřníci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907