Sport v časech pandemie: Fotbalové zápasy bez diváků jsou méně konfliktní

30.01.2021 - Stanislav Mihulka

Sport bez diváků a fotbal obzvlášť prý není bez diváků to pravé ořechové. Zajímavá studie rakouských vědců ale ukazuje jiný obrázek...


Reklama

Pandemie koronaviru stále trvá. Některé sporty, pokud je to vůbec možné, se snaží pokračovat ve svých soutěžích, i když v odlišné podobě, než jak jsme bývali zvyklí. Týká se to i fotbalu, který se nejen u nás hraje před prázdnými tribunami. Jak zjistil Michael Christian Leitner ze Salcburské univerzity má absence diváků v hledištích zajímavé konsekvence.

Doktor Leitner srovnal 10 zápasů týmu rakouského šampiona FC Red Bull Salzburg hraných bez přítomnosti diváků na stadionu s desítkou těch, které se hrály před diváky. Nezajímala ho ani tak hra samotná jako spíše počet střetů a sporů mezi hráči, realizačními týmy a rozhodčími. Vzhledem k tomu, že RB Salzburg drží první místo v rakouské Bundeslize kontinuálně od sezóny 2013/14, byla přítomnost diváků hlavním rozdílem v porovnávaných zápasech.

Divadlo bez diváků

Přestože sami autoři studie uznávají, že vzorek srovnávaných zápasů není nikterak velký, ukázalo se, že v zápasech hraných bez přítomnosti diváků významně (o 19,5 %) ubylo střetů a emocionálně vypjatých situací. Ubylo hádek s rozhodčími a samotné střety a hádky byly kratší než v zápasech před plnými tribunami.

TIP: Pandemie koronaviru změnila způsob, jakým Evropané sportují

Rozhodčí v zápasech bez diváků odpískali méně faulů (-5 %) a rozdali mnohem méně žlutých a červených karet (-41,2 %). Přibylo případů sportovního chování, včetně pomoci hráčům soupeře. V „utkáních duchů“, jak jsou někdy zápasy hrané bez diváků označovány, padlo rámci rakouské Bundesligy více gólů než v zápasech s diváky. Práce doktora Leitnera navazuje na celosvětovou studii, která mimo jiné ukázala, že zápasy hrané bez přítomnosti diváků mírně snižují výhodu tzv. domácího hřiště. 

Závěry rakouských vědců jsou ale zajímavé i z jiného pohledu – mimo jiné totiž ukazují, že v důsledku koronavirové krize sice vzrostla obecná míra stresu, na fotbalových trávnících je ho méně než v dobách dřívějších.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907