Sport v časech pandemie: Fotbalové zápasy bez diváků jsou méně konfliktní

30.01.2021 - Stanislav Mihulka

Sport bez diváků a fotbal obzvlášť prý není bez diváků to pravé ořechové. Zajímavá studie rakouských vědců ale ukazuje jiný obrázek...


Reklama

Pandemie koronaviru stále trvá. Některé sporty, pokud je to vůbec možné, se snaží pokračovat ve svých soutěžích, i když v odlišné podobě, než jak jsme bývali zvyklí. Týká se to i fotbalu, který se nejen u nás hraje před prázdnými tribunami. Jak zjistil Michael Christian Leitner ze Salcburské univerzity má absence diváků v hledištích zajímavé konsekvence.

Doktor Leitner srovnal 10 zápasů týmu rakouského šampiona FC Red Bull Salzburg hraných bez přítomnosti diváků na stadionu s desítkou těch, které se hrály před diváky. Nezajímala ho ani tak hra samotná jako spíše počet střetů a sporů mezi hráči, realizačními týmy a rozhodčími. Vzhledem k tomu, že RB Salzburg drží první místo v rakouské Bundeslize kontinuálně od sezóny 2013/14, byla přítomnost diváků hlavním rozdílem v porovnávaných zápasech.

Divadlo bez diváků

Přestože sami autoři studie uznávají, že vzorek srovnávaných zápasů není nikterak velký, ukázalo se, že v zápasech hraných bez přítomnosti diváků významně (o 19,5 %) ubylo střetů a emocionálně vypjatých situací. Ubylo hádek s rozhodčími a samotné střety a hádky byly kratší než v zápasech před plnými tribunami.

TIP: Pandemie koronaviru změnila způsob, jakým Evropané sportují

Rozhodčí v zápasech bez diváků odpískali méně faulů (-5 %) a rozdali mnohem méně žlutých a červených karet (-41,2 %). Přibylo případů sportovního chování, včetně pomoci hráčům soupeře. V „utkáních duchů“, jak jsou někdy zápasy hrané bez diváků označovány, padlo rámci rakouské Bundesligy více gólů než v zápasech s diváky. Práce doktora Leitnera navazuje na celosvětovou studii, která mimo jiné ukázala, že zápasy hrané bez přítomnosti diváků mírně snižují výhodu tzv. domácího hřiště. 

Závěry rakouských vědců jsou ale zajímavé i z jiného pohledu – mimo jiné totiž ukazují, že v důsledku koronavirové krize sice vzrostla obecná míra stresu, na fotbalových trávnících je ho méně než v dobách dřívějších.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907