Pandemie koronaviru změnila způsob, jakým Evropané sportují

12.05.2020 - Martin Reichman


Reklama

Uzavřená sportoviště a vynucené omezení pohybu včetně sportovních aktivit, to vše se významným způsobem podepsalo také na tom, jakým způsobem trávili Evropané svůj volný čas. Ukazují to data, která zveřejnil americký výrobce sporttesterů a chytrých hodinek Garmin.

Pandemie COVID-19 ovlivnila pohybové aktivity obyvatel celé Evropy. Markantní změnu ukazují data z nejzasaženějších regionů – Itálie, Španělska, Francie, Německa a Velké Británie, ale i například Švédska, které zvolilo méně restriktivní cestu.

Z anonymizovaných dat milionů uživatelů vyplývá, že například ve Francii se zvýšil objem cyklistiky na trenažérech o 157 %. Také Španělsko a Itálie vykazují rekordně vysoké nárůsty na úrovni 273 % v Itálii a dokonce 309 % na území Španělska.

Kromě většího počtu zaznamenaných indoor cyklistických aktivit, grafy ukazují také nárůst průměrné vzdálenosti na jednu jízdu. Španělsko zaznamenává nárůst průměrné délky jízdy o 41 %, Německo o 12 %. Zajímavostí je křivka Švédska s extrémní hodnotou zaznamenanou 1. března. Tento datum se ve Švédsku kryje s termínem slavného Vasova běhu. Podle analytiků Garminu je možné, že část lidí, kteří se nemohli Vasova běhu zúčastnit, zvolila indoor cyklistiku jako náhražku. Nesportovalo se ale jen na trenažérech, data venkovní cyklistiky v Německu, Velké Británii a Švédsku, ukazují zvýšený pohyb i na kole venku. Jen v Německu jde o nárůst o 153 %.

 

Mezi nejoblíbenější sportovní aktivity během jara patří bezesporu běh. Ve Španělsku a Itálii, kde byla omezení ze sledovaných zemí nejtvrdší, klesl počet venkovních výběhů o 68 % a 42 %. O desítky procent se naopak zvýšil objem aktivit na běžeckých pásech. Měnily se ale zvyklosti běžců – ti, kteří zůstali u běhání venku, zkrátili uběhnuté vzdálenosti.

  • Zdroj textu:

    Garmin

  • Zdroj fotografií: Garmin, Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907