Který měsíční kráter je největší?

27.01.2018 - Pavel Gabzdyl

Impaktní pánev Jižní pól - Aitken
Impaktní pánev Jižní pól - Aitken

Reklama

Největší stopu po dopadu planetky na Měsíc nepředstavuje kráter, ale tzv. impaktní pánev, jak se označují opravdu velké krátery s průměrem přesahujícím několik stovek kilometrů. Největší měsíční impaktní pánev se jmenuje Jižní pól – Aitken, podle z útvarů, jež se nacházejí na jejích okrajích: jižního pólu tělesa a kráteru Aitken. 

TIP: Kosmické extrémy: Největší krátery ve Sluneční soustavě

Formace měří neuvěřitelných 2 500 km v průměru (což odpovídá zhruba dvěma třetinám diametru celého Měsíce!) a je asi 13 km hluboká, ze Země ji však nikdy neuvidíme. Leží totiž na odvrácené straně našeho souputníka. Její existenci geologové tušili už od 60. let minulého století, definitivně ji ovšem potvrdila až data z americké sondy Clementine v roce 1994.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907