Který měsíční kráter je největší?

27.01.2018 - Pavel Gabzdyl

Impaktní pánev Jižní pól - Aitken
Impaktní pánev Jižní pól - Aitken

Reklama

Největší stopu po dopadu planetky na Měsíc nepředstavuje kráter, ale tzv. impaktní pánev, jak se označují opravdu velké krátery s průměrem přesahujícím několik stovek kilometrů. Největší měsíční impaktní pánev se jmenuje Jižní pól – Aitken, podle z útvarů, jež se nacházejí na jejích okrajích: jižního pólu tělesa a kráteru Aitken. 

TIP: Kosmické extrémy: Největší krátery ve Sluneční soustavě

Formace měří neuvěřitelných 2 500 km v průměru (což odpovídá zhruba dvěma třetinám diametru celého Měsíce!) a je asi 13 km hluboká, ze Země ji však nikdy neuvidíme. Leží totiž na odvrácené straně našeho souputníka. Její existenci geologové tušili už od 60. let minulého století, definitivně ji ovšem potvrdila až data z americké sondy Clementine v roce 1994.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907