Který ze známých extrasolárních systémů hostí nejvíc planet?

11.09.2021 - Michal Švanda

<p>Systém Kepler-90 má dosud největší známý počet exoplanet, shodou okolností stejný jako Sluneční soustava. </p>

Systém Kepler-90 má dosud největší známý počet exoplanet, shodou okolností stejný jako Sluneční soustava. 


Reklama

Objevy cizích oběžnic se množí jako houby po dešti. Hlavní zásluhu na tom nese družice Kepler, která jich nalezla již tisíce. A samozřejmě se mezi nimi podařilo detekovat i celé planetární systémy. 

Kdo by však čekal, že astronomové vědí o hvězdách obklopených desítkami exoplanet, ten by se mýlil. Stálici s největším počtem známých oběžnic představuje aktuálně Kepler-90. Jde o hvězdu spektrálního typu G, nachází se v souhvězdí Draka asi 2 840 světelných let od Země a je o něco větší i teplejší než Slunce. Podle současných údajů se zdá, že kolem ní krouží osm planet, tedy shodou okolností stejný počet jako v naší soustavě

Šestice z nich prošla potvrzovacími testy, zbývající dvě se považují za „velmi pravděpodobné“. Šest vnitřních objektů tvoří zřejmě kamenné planety typu superzemě, zatímco vnější pár se nejspíš podobá plynným obrům. U sedmé oběžnice analýzy naznačují nezvykle nízkou hustotu. Na základě výpočtů se vědci domnívají, že by se tělesa mohla nacházet na dlouhodobě stabilních dráhách.

TIP: Obyvatelnost cizích planet: Nadějné světy, které mohou hostit mimozemský život

Sluneční soustavu i planetární systém Kepler-90 by z pomyslného trůnu mohl sesadit planetární systém z jižního souhvězdí Malého vodního hada. Kolem hvězdy HD 10180 zde totiž dost možná krouží hned devítka planet – jen sedm z nich se ale doposud podařilo potvrdit. Mezi mimořádně početné systémy dále patří také TRAPPIST-1 (7 planet), Kepler-11 (6 planet) a systém dvojhvězdy ze souhvězdí Raka 55 Cancri s pěti planetami.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907