Kvůli zablokovanému Suezskému průplavu je nedostatek sádrových trpaslíků

19.04.2021 - Martin Reichman

Zahradní centra z celého světa se v posledních měsících potýkají s nedostatkem zahradních trpaslíků. Může za to nečekaně vysoká poptávka během pandemie i nedávná blokáda Suezského průplavu.


Reklama

Pandemie koronaviru vyhnala v Česku tisíce lidí na zahrady a zahrádky. Obdobně jsou na tom i obyvatelé dalších zemí Evropy, kde nejrůznější opatření omezila pohyb osob a nabídku služeb. Nápor zákazníků tak zaznamenala zejména velká zahradnická centra. Podle Iana Byrneho, vedoucího zahradnictví Highfield Garden World v anglickém Whitminsteru, byla poptávka po zahradnickém zboží v letos v březnu o 97 % vyšší, než tomu bylo v loňském roce. Velká zahradní centra se tak potýkala s výpadkem některých druhů zboží.

TIP: Kvůli protipandemickým opatřením nastoupili do korejských restaurací roboti

Problémy způsobené pandemií ještě vyostřila nedávná blokáda Suezského průplavu, kde na několik dnů uvízla kontejnerová loď Ever Given. V kontejnerech na zaseknutých lodích byl zahradní nábytek, ale i různé dekorace. Prodejcům v zahradních centrech se nyní nedostává například sádrových trpaslíků. Podle Iana Byrneho chybí základní suroviny, ze kterých jsou trpaslíci vyrobení, takže i přes vysokou poptávku jsou zahradní trpaslíci vysoce nedostatkovým zbožím. „Zahradního trpaslíka jsem u nás neviděl už šest měsíců,“ popisuje smutný stav vedoucí anglického zahradnictví Byrne.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907