Kvůli zablokovanému Suezskému průplavu je nedostatek sádrových trpaslíků

19.04.2021 - Martin Reichman

Zahradní centra z celého světa se v posledních měsících potýkají s nedostatkem zahradních trpaslíků. Může za to nečekaně vysoká poptávka během pandemie i nedávná blokáda Suezského průplavu.


Reklama

Pandemie koronaviru vyhnala v Česku tisíce lidí na zahrady a zahrádky. Obdobně jsou na tom i obyvatelé dalších zemí Evropy, kde nejrůznější opatření omezila pohyb osob a nabídku služeb. Nápor zákazníků tak zaznamenala zejména velká zahradnická centra. Podle Iana Byrneho, vedoucího zahradnictví Highfield Garden World v anglickém Whitminsteru, byla poptávka po zahradnickém zboží v letos v březnu o 97 % vyšší, než tomu bylo v loňském roce. Velká zahradní centra se tak potýkala s výpadkem některých druhů zboží.

TIP: Kvůli protipandemickým opatřením nastoupili do korejských restaurací roboti

Problémy způsobené pandemií ještě vyostřila nedávná blokáda Suezského průplavu, kde na několik dnů uvízla kontejnerová loď Ever Given. V kontejnerech na zaseknutých lodích byl zahradní nábytek, ale i různé dekorace. Prodejcům v zahradních centrech se nyní nedostává například sádrových trpaslíků. Podle Iana Byrneho chybí základní suroviny, ze kterých jsou trpaslíci vyrobení, takže i přes vysokou poptávku jsou zahradní trpaslíci vysoce nedostatkovým zbožím. „Zahradního trpaslíka jsem u nás neviděl už šest měsíců,“ popisuje smutný stav vedoucí anglického zahradnictví Byrne.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907