Legendami opředené Meemure je vesnicí, kde se zastavil čas

12.12.2018 - Komerční prezentaceŘíká se, že vlivem moderních technologií se náš svět neustále zmenšuje. Nové komunikační technologie a zdokonalené dopravní prostředky nás dokážou během pár chvil spojit s místy a lidmi na druhé straně zeměkoule a zprostředkovat nám zážitky, o kterých se našim předkům mohlo jenom zdát. Přes všechen ten pokrok ve vědě a technice však na naší planetě stále existují místa, která jako by zůstala před světem ukryta ve své vlastní časové kapsli. Jedním z těchto míst, kde se zastavil čas, je i vesnice Meemure nacházející se v centrální části Srí Lanky.

Život mezi horami a pralesy

Vesnička Meemure, se nachází uprostřed džungle obklopena horským masivem Knuckles range a od největšího srílanského města Kolomba je vzdálena zhruba sedm hodin jízdy terénním vozidlem. Samotná vesnice, jejíž název je odvozen od okolních stromů zvaných „Mee“, je propojena s moderní civilizací pouze 14 kilometrů dlouhou stezkou vedoucí do městečka Loolwatte, po níž se do roku 2004 mohli pohybovat pouze býci, kteří zabezpečovali zásobování vesnice základními životními potřebami. Teprve nedávno byla stezka rozšířena a dnes po ní mohou jezdit i džípy, trojkolky a malé dodávky, které zásobují jediný malý vesnický obchůdek, jenž zabezpečuje zboží pro asi 400 místních obyvatel.

Tím však výčet moderních vymožeností, které bychom v Meemure našli, končí. Vesničané nemají přístup ani k internetu ani k mobilním sítím, a dokonce k nim nechodí ani pošta. Pro ni musí vesničané chodit každý den právě do sousedního Loolwatte. Vzhledem k těmto okolnostem je Meemure považováno za jednu z nejnedostupnějších vesnic na Srí Lance.

TIP: Poznejte to nejzajímavější z exotického ostrova Srí Lanka a užijte si relaxaci na pláži Indického oceánu na zájezdu Krásy Srí Lanky s českým průvodcem + 4* plážový hotel na závěr.

Mezi králi a povstalci

Mohlo by se zdát, že titul nejzapadlejší vesnice Srí Lanky bude obyvatelům Meemure vadit, opak je ovšem pravdou. Vesničané, kteří se živí pěstováním pepře, zázvoru, rýže, melasy či palmového vína, jsou na svou rodnou oblast patřičně hrdí. Vždyť podle legend sahá historie Meemure až do doby před 5000 lety a je úzce spojena s osobou legendárního krále Ravany, jenž vystupuje ve starověkém indickém eposu Rámájana.

Podle další legendy, jsou pralesy v okolí Meemure rodištěm srílanského národa, jelikož právě sem vyhnal král Vijaya svou ženu a dva syny, od nichž je odvozován původ obyvatel Srí Lanky.

Necháme-li legendární události za sebou, zjistíme, že první zmínky o Meemure pochází z 16. století, tedy období portugalské invaze na ostrov. Vesničané v tomto období dobývali ledek sloužící pro výrobu střelného prachu pro vládce z království Kandy, které se postavilo Evropanům na odpor. Jak již však z hodin dějepisu víme, Srí Lanka svůj boj s Evropany prohrála a vesničané se z bojiště vrátili zpátky ke svému poklidnému životu v ekologicky přívětivých domech z hlíny, trávy a křemene, které si místní obyvatelé staví dodnes.

Přírodní bohatství

Relativní nedostupnost Meemure představuje pro mnoho turistů takřka nepřekonatelný problém. Cestovatelé, kteří se však postaví překážce čelem, čeká sladká odměna v podobě okouzlující přírody okolí horského masivu Knuckles range jemuž daly jméno vrcholky připomínající sevřenou pěst.  Nejvyšší vrchol tohoto pohoří zapsaného na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO má 1863 metrů a je mimo jiné domovem leopardů, opic, obřích veverek, 130 druhů ptáků a bezpočtu druhů ještěrek.

V okolí vesnice se nachází také 19 metrů vysoké vodopády Ravana Ella pojmenované podle již dříve zmíněného krále Ravana, které během deštivého období platí za nejdivočejší na Srí Lance. Počasí na Srí Lance je teplé, tropické a v některých částech ovlivňováno monzunem. A když už jsme u vodopádů, za zmínku stojí i fauna říční sítě kolem Meemure, jež je domovem 25 druhů sladkovodních ryb, z nichž 8 je endemických a 7 kriticky ohrožených.

V neposlední řadě pak Meemure odmění i cestovatele holdující záhadám, jelikož severně od Meemure leží tajuplná pyramidovitá hora Lakegala se svými ruinami a doposud ne zcela prozkoumanými jeskyněmi, které svědčí o starodávném osídlení. Podle vyprávění místních by se právě zde mohla nacházet pohřební síň krále Ravana, ovšem na jejího objevitele se stále čeká.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace CK Go2

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace CK Go2


Další články v sekci