Lék a jed se liší množstvím: Znáte negativní účinky běžně užívaných léků?

Léky nás chrání a pomáhají nám, když se pereme se zákeřnou nemocí. Ulevují od bolesti a umějí doplnit klíčové složky, když naše tělo stávkuje. Avšak není to s nimi vždy tak růžové. Znáte negativní účinky svých léků? Občas se projeví způsobem, který byste nečekali

28.01.2024 - Veronika Stejskalová



Modrá moč

Přemýšleli jste někdy o barvě své moči? Víte, že se z ní dá zjistit spousta užitečných informací o vašem těle? Močí se vylučují různé látky, včetně škodlivých nebo nepotřebných. Obsah může ovlivňovat užívání Indometacinu ke snižování horečky, Amitriptylinu k léčbě depresí a úzkostných stavů nebo Cimetidinu působícího na pálení žáhy a peptických vředů. Všechny tyto léky zabarvují vylučovanou moč do modra. Ale nebojte, šmoula se z vás nestane.

Červené oči

Až budete nemocní a dostanete od lékaře antibiotika, nezapomínejte se pravidelně dívat do zrcadla. Antibiotika nebo některé antikoncepční tabletky mohou způsobit drobná poškození očí. Vysušují je, oči mohou zarudnout a pálit. U antibiotik tyto příznaky skončí po jejich vysazení, ale i tak byste tyto potíže měli konzultovat s lékařem. Jestliže užíváte léky na arytmii, buďte obezřetní. Lék Amiodaron může způsobit mikrousazeniny na povrchu rohovky. Kyselina acetylsalicylová, která je obsažena například v Ibuprofenu, může způsobovat rozostřené nebo dvojité vidění. Preparáty s kortizonem mohou zvyšovat tlak v oku, poškodit nervy nebo urychlit tvorbu šedého zákalu.

V noci na výlet

Během spánku se dá stihnout spousta věcí: popovídat si o zážitcích z uplynulého dne, projít všechny pokoje, přenést si věci nebo zajít zkontrolovat záhon na zahradu. Má to ale háček – všechno se děje ve spánku! Náměsíčnost je celkem běžná u dětí, ale pokud jí trpí dospělý člověk, jedná se o poruchu spánku a je nezbytné ji řešit. Na noční výlet můžete vyrazit i po užití některých léků, ty v tomto případě fungují jako spouštěč. Vysazení nevhodných léků většinou nestačí a náměsíčnost se musí doléčit. Dávejte si pozor při užívání sedativ, antidepresiv, antipsychotik a paradoxně i léků na spaní.

Zdrogované děti

Kdo by čekal, že se můžete zdrogovat sirupem na kašel? Léky na suchý, dráždivý kašel obsahují dextrometorfan neboli syntetický opioid. Některé se kvůli jeho zneužívání přesunuly do kategorie na předpis, spousta jich ale zůstává volně prodejných, tedy dostupných i pro mládež. V malém množství se nic nestane a lék působí standardně; při větších dávkách však může nastat euforie, nekontrolovatelný smích, pocení, nevolnost, zvracení a zkreslené vnímání okolí.

Bez čivů

Při běžném nachlazení jsou čich a chuť značně oslabeny. Kdo prodělal covid-19, mohl si vyzkoušet ztrátu těchto smyslů na výrazně delší dobu – někteří pacienti uvádějí absenci až půl roku. Čich můžete ztratit i po běžných lécích, například po antibiotikách a chemoterapeutikách. Vrátí se vám většinou po jejich dobrání, ale nezřídka si počkáte několik dnů.

Pouze pěšky!

Pamatujete si krabičky léků s přeškrtnutým symbolem auta nebo s nápisem, že jsou nevhodné při řízení? Od roku 2017 se u nás od značení krabiček upustilo a vytratilo se tak na první pohled jasné varování pro řidiče. Teď už musíte rozbalit obsáhlý příbalový leták a mezi malinkými písmenky vyluštit, zda je dovoleno s užívanými léky sednout za volant. 

Asi vás nepřekvapí, že s medikamenty na úzkost či depresi nebo se silnými léky na bolest byste řídit neměli. Zásadně totiž ovlivňují vaši pozornost a uspávají; léky jsou na předpis a lékař se většinou sám o vedlejších účincích zmíní. Uspat vás mohou ale i běžné léky na alergii, které jsou k dostání bez receptu. Zodac nebo Zyrtec vyřeší vaši alergickou reakci, ale po jejich užití si za volant nesedejte – zvláště když si vezmete více než jednu tabletu.

Bez otisku

Xeloda není zaříkávadlo, ale kapecitabin – lék na nádorové onemocnění tlustého střeva, konečníku, žaludku nebo prsu. Jeho užívání rozhodně není procházka růžovým sadem. Závažné choroby se léčí pořádnými dryáky, takže i nežádoucí účinky mohou být silné a velmi nepříjemné. S užíváním tohoto léku je spojený syndrom ruka-noha, který má několik fází poškození: Znecitlivuje končetiny, způsobuje mravenčení, otoky a komplikuje každodenní činnosti. Zajímavostí je ztráta otisků prstů: Kůže se vypne, oteče a daktylky zmizí.

Bledé obtíže

Anémie neboli chudokrevnost je stav při snížení obsahu hemoglobinu v krvi. Existuje několik typů s odlišnými příčinami, ale v případě zánětlivého onemocnění střev mohou nemoc nastartovat léky. Mezi možné viníky patří Sulfasalazin, jenž se užívá k léčbě zánětu tlustého střeva, a Azathioprin sloužící k léčbě autoimunitních chorob.

Nebezpečné vitaminy

Vitaminy jsou důležité látky pro naše tělo. Většinu si naše tělo dokáže obstarat samo z vhodné a vyvážené stravy. Občas ale musíme organismu pomoct a nějaké vitaminy doplnit: třeba vitamin C, když jsme nemocní, nebo vitamin B a D ve vyšším věku. Pokud je užíváte dle doporučení, vše je v pořádku. Mějte na paměti, že konzumace více gramů zároveň nikdy nevede k většímu posílení těla, ale naopak může vést k nepříjemnostem.

  • vitamin C: doporučená dávka 80 mg/den. Při vyšší dávce může způsobit zažívací potíže, bolesti hlavy a problémy se spánkem.
  • vitamin B3: doporučená dávka 16 mg/den. Při vyšší dávce může způsobit zvýšení krevního tlaku, bolesti břicha, zhoršené vidění, a dokonce poškození jater.
  • vitamin A: doporučená denní dávka 800 μg/den. Při předávkování může způsobit vypadávání vlasů, suchou kůži, bolesti hlavy, poruchy vývoje plodu u těhotných žen a ztrátu kostní hmoty.
  • vitamin D: doporučená denní dávka 5 μg. Při vyšší dávce může způsobit hromadění vápníku v měkkých tkáních a následné poškození srdce, cév a ledvin. Také můžete ztrácet chuť k jídlu a nezdravě hubnout.
  • vitamin E: doporučená denní dávka 12 mg. Při vyšší dávce může způsobit zažívací potíže, ale může vést až k cévní mozkové příhodě.

Další články v sekci