Lékaři ve Finsku spouští klinické testy vakcíny proti cukrovce 1. typu

26.07.2017 - Stanislav Mihulka

Cukrovka 1. typu je závažným celoživotním onemocněním. Finští vědci nyní proti této vážné chorobě testují nadějnou očkovací vakcínu

Enteroviry ve slinivce -<p>Infekce enteroviry jsou zřejmě hlavním příčinou rozvoje cukrovky 1. typu</p>
Enteroviry ve slinivce -

Infekce enteroviry jsou zřejmě hlavním příčinou rozvoje cukrovky 1. typu


Reklama

Cukrovka 1. typu je autoimunitní choroba, při které imunitní systém pacienta útočí na buňky slinivky, produkující inzulín. Nemoci se přezdívá juvenilní cukrovka, protože se objevuje nejčastěji kolem 15. roku života. Není tak běžná jako cukrovka 2. typu, i tak ale postihuje miliony lidí po celém světě.

Dlouho nebylo jasné, co vlastně spouští ničivý útok vlastní imunity proti slinivce. Nedávné výzkumy ukazují, že v tom hrají velmi významnou roli některé enteroviry. Finští vědci již dlouho zkoumají možné spojení mezi cukrovkou 1. typu a enteroviry. Začali s více než stovkou enterovirů a nakonec identifikovali jeden virus, jehož infekce znamená nejvyšší riziko vzniku cukrovky 1. typu.

TIP: Překvapení z Austrálie: Stane se ptakopysk záchranou pro diabetiky?

Odhalení rizikového enteroviru bylo pochopitelně jen prvním krokem, finští vědci následně vyvinuli vakcínu, kterou úspěšně otestovali na zvířatech. Vakcínu nyní čekají klinické testy na lidech. Pokud dopadnou úspěšně, mohli bychom mít k dispozici účinné očkování proti cukrovce 1. typu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Tampere

  • Zdroj fotografií: Jutta Laiho & Maarit Oikarinen

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907