Lékaři ve Finsku spouští klinické testy vakcíny proti cukrovce 1. typu

26.07.2017 - Stanislav Mihulka

Cukrovka 1. typu je závažným celoživotním onemocněním. Finští vědci nyní proti této vážné chorobě testují nadějnou očkovací vakcínu

Enteroviry ve slinivce -<p>Infekce enteroviry jsou zřejmě hlavním příčinou rozvoje cukrovky 1. typu</p>
Enteroviry ve slinivce -

Infekce enteroviry jsou zřejmě hlavním příčinou rozvoje cukrovky 1. typu


Reklama

Cukrovka 1. typu je autoimunitní choroba, při které imunitní systém pacienta útočí na buňky slinivky, produkující inzulín. Nemoci se přezdívá juvenilní cukrovka, protože se objevuje nejčastěji kolem 15. roku života. Není tak běžná jako cukrovka 2. typu, i tak ale postihuje miliony lidí po celém světě.

Dlouho nebylo jasné, co vlastně spouští ničivý útok vlastní imunity proti slinivce. Nedávné výzkumy ukazují, že v tom hrají velmi významnou roli některé enteroviry. Finští vědci již dlouho zkoumají možné spojení mezi cukrovkou 1. typu a enteroviry. Začali s více než stovkou enterovirů a nakonec identifikovali jeden virus, jehož infekce znamená nejvyšší riziko vzniku cukrovky 1. typu.

TIP: Překvapení z Austrálie: Stane se ptakopysk záchranou pro diabetiky?

Odhalení rizikového enteroviru bylo pochopitelně jen prvním krokem, finští vědci následně vyvinuli vakcínu, kterou úspěšně otestovali na zvířatech. Vakcínu nyní čekají klinické testy na lidech. Pokud dopadnou úspěšně, mohli bychom mít k dispozici účinné očkování proti cukrovce 1. typu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Tampere

  • Zdroj fotografií: Jutta Laiho & Maarit OikarinenDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907