Libanon čelí nečekané invazi sarančat: Do akce vyrazily i armádní vrtulníky

29.04.2021 - Martin Reichman

Libanon čelí invazi sarančat. Půlmilionový roj dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje přitom mohou mít až 80 milionů jedinců

<p>Půlmilionový roj <strong>sarančat pustinných</strong> <em>(Desert locust)</em> dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. <strong>Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců</strong>.</p>

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.


Reklama

Libanon se potýká s hlubokou hospodářskou a finanční krizí, která je pokládána za nejhorší v moderních dějinách země. Loni se tamní ekonomika propadla o 19 procent, o práci přišly desítky tisíc Libanonců a téměř polovina ze šesti milionů občanů žije v chudobě. Lidé ztratili důvěru v bankovní systém, který v minulosti patřil k nejspolehlivějším v regionu.

Pohroma od Rudého moře

Aby toho nebylo málo, čelí v těchto dnech tento blízkovýchodní stát neobvyklé a masivní invazi sarančat. Příčinou je podle odborníků nenadálá změna směru větru, která přinesla mohutné roje sarančat ze Saúdské Arábie přes Jordánsko a Sýrii.

Vážnost situace dokresluje i fakt, že libanonské úřady povolaly do akce armádu – armádní vrtulníky se snaží ničit hmyz postřikem pesticidy. „Podařilo se nám – za krátkou dobu – zničit obrovské množství sarančat, některým rojům se ale podařilo uniknout. Nejvíce zasažená je momentálně oblast v okolí Hermelu na severu země,“ řekl novinářům prozatímní ministr zemědělství Abbas Mortada.

TIP: Nejsmrtonosnější hmyzí roje: Mračna, která zastíní i slunce

Podle úřadů prozatím nedošlo k významným zemědělským ztrátám, neboť v severní a severovýchodní části země převažuje chov hospodářských zvířat. Nacházejí se zde ale i velké třešňové plantáže. Zranitelnější je především jižní, převážně zemědělská oblast Libanonu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907