Libanon čelí nečekané invazi sarančat: Do akce vyrazily i armádní vrtulníky

29.04.2021 - Martin Reichman

Libanon čelí invazi sarančat. Půlmilionový roj dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje přitom mohou mít až 80 milionů jedinců

<p>Půlmilionový roj <strong>sarančat pustinných</strong> <em>(Desert locust)</em> dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. <strong>Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců</strong>.</p>

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.


Reklama

Libanon se potýká s hlubokou hospodářskou a finanční krizí, která je pokládána za nejhorší v moderních dějinách země. Loni se tamní ekonomika propadla o 19 procent, o práci přišly desítky tisíc Libanonců a téměř polovina ze šesti milionů občanů žije v chudobě. Lidé ztratili důvěru v bankovní systém, který v minulosti patřil k nejspolehlivějším v regionu.

Pohroma od Rudého moře

Aby toho nebylo málo, čelí v těchto dnech tento blízkovýchodní stát neobvyklé a masivní invazi sarančat. Příčinou je podle odborníků nenadálá změna směru větru, která přinesla mohutné roje sarančat ze Saúdské Arábie přes Jordánsko a Sýrii.

Vážnost situace dokresluje i fakt, že libanonské úřady povolaly do akce armádu – armádní vrtulníky se snaží ničit hmyz postřikem pesticidy. „Podařilo se nám – za krátkou dobu – zničit obrovské množství sarančat, některým rojům se ale podařilo uniknout. Nejvíce zasažená je momentálně oblast v okolí Hermelu na severu země,“ řekl novinářům prozatímní ministr zemědělství Abbas Mortada.

TIP: Nejsmrtonosnější hmyzí roje: Mračna, která zastíní i slunce

Podle úřadů prozatím nedošlo k významným zemědělským ztrátám, neboť v severní a severovýchodní části země převažuje chov hospodářských zvířat. Nacházejí se zde ale i velké třešňové plantáže. Zranitelnější je především jižní, převážně zemědělská oblast Libanonu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907