Margaret Hamiltonová: Žena, která dostala Apollo 11 na Měsíc

08.08.2021 - Olga Nivnická

Tým programátorů, kteří psali počítačový kód pro let a hladké přistání kosmické lodi Apollo 11 na Měsíci, řídila drobná softwarová inženýrka: Margaret Hamiltonová

<p><strong>Margaret Hamiltonová</strong> stojí vedle svazků vytištěných počítačových kódů, které ona a její tým napsali pro projekt Apollo (1969).</p>

Margaret Hamiltonová stojí vedle svazků vytištěných počítačových kódů, které ona a její tým napsali pro projekt Apollo (1969).


Reklama

Budoucí špičková systémová inženýrka a informatička Margaret Hamiltonová skončila bakalářským titulem v oboru matematiky na méně významné univerzitě zaměřené navíc spíše na umění a pedagogiku. Její otec Kenneth Heafield byl ostatně básník a filozof a její dědeček ředitel školy.

Potom se navíc vdala, porodila dceru a trpělivě čekala, až její manžel dokončí svá vysokoškolská studia. Typická podporující manželka… Naštěstí ne úplně. Aby uživila manžela a dcerku, pracovala pro Massachusettský technologický institut. Zaměřila se na programování a stoupala výš a výš. 

TIP: Mistři dobrého světla: Kdo jsou autoři nejlepší snímků z misí Apollo

Pracovala na programu protiletadlové obrany, ale vrcholem jedné éry její kariéry byla právě práce pro Apollo 11. Vyvíjela pro NASA navigační software potřebný pro let a přistání na Měsíci. Obří tým čtyř stovek pracovníků řídila od roku 1965. O dva roky později se rozvedla. A potom konečně přišel ten dlouho plánovaný den – 20. července 1969 dosedlo Apollo 11 na měsíční povrch. Kód, který Hamiltonová se svým týmem naprogramovala, neselhal a poté byl použit znovu v řadě dalších vesmírných projektů NASA. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907