Robotický seismolog InSight potvrdil, že Mars je geologicky aktivní planetou
Americká robotická sonda InSight přistála na Marsu 26. listopadu 2018. Od té doby provádí geologický průzkum, který již přinesl mnoho zajímavého. Jde o první přímá geofyzikální měření v historii, která probíhají mimo planetu Zemi. Planetární vědci doslova hltají každý údaj, který sonda InSight na rudé planetě získá.
Dosavadní výsledky práce sondy ukazují, že Mars je planetou s geologickou aktivitou střední úrovně. V tomto ohledu se nachází někde uprostřed mezi geologicky velmi aktivní Zemí a geologicky „ospalým“ Měsícem. Měření InSightu za více než 235 marsovských dní čili solů, s pomocí zařízení SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), zachytila celkem 174 seismických událostí, tedy marsotřesení. 150 těchto událostí tvořily otřesy o vysokých frekvencích, v trvání 10 až 20 minut, které se celkově podobají otřesům, jaké detekovaly přístroje programu Apollo na Měsíci.
Zbývajících 24 událostí detekovaných na SEIS bylo o něco silnějších a skládalo se převážně z otřesů s nízkými frekvencemi. Tři z nich vybočovaly z řady tím, že je tvořily dvě oddělené vlny otřesů a byly v některých ohledech podobné pozemským zemětřesením, která vznikají při pohybech tektonických desek.
TIP: Jak prozkoumat vnitřní část Marsu? NASA na planetu vyšle robotického seismologa
Porozumět marsovským seismickým otřesům není úplně jednoduché. Odborníci obvykle zjistí jen vzdálenost, ve které se konkrétní otřesy odehrály. Už ale nedovedou určit směr, odkud tyto otřesy přicházejí. Výkon zařízení SEIS ale každopádně předčil očekávání, navzdory drsnému prostředí Marsu, plného rušivých vlivů. Ukazuje se, že sonda InSight do značné míry otevřela novou éru planetární seismologie.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)