Miliardy z potu těla: 5 nejbohatších sportovců nedávné historie

12.02.2019 - Vilém Koubek

Nikoho asi nepřekvapí, že lze vrcholovým sportem vydělat obrovské peníze. Následující pětice borců nicméně nezaspala dobu a vhodnými investicemi či spoluprací s největšími značkami si připsala miliardy i po skončení kariéry

<h3>Z hřiště do realitky</h3><p><strong>Kdo:</strong> Roger Staubach </p><p><strong>sport:</strong> NFL | <strong>jmění:</strong> 13,6 miliardy korun </p><p>Roger Staubach přišel ke svému jmění na hřišti National Football League, tedy v nejvyšší profesionální lize amerického fotbalu. <strong>Od roku 1969 oblékal dres týmu Dallas Cowboys, s nímž se pětkrát probojoval do finále Super Bowlu a dvakrát vyhrál. V šestém ročníku soutěže dokonce získal ocenění pro nejlepšího hráče ligy</strong>. Kariéru ukončil v roce 1979, tou dobou už ovšem dva roky budoval realitní společnost The Staubach Company, kterou založil s Robertem Hollowayem. Firmě a konkrétně Staubachovi se dařilo natolik, že nakonec koupil kolegův podíl a stal se majoritním vlastníkem. V roce 2008 pak podnik prodal investiční společnosti Jones Lang LaSalle v přepočtu za bezmála 14 miliard korun. </p>

Z hřiště do realitky

Kdo: Roger Staubach 

sport: NFL | jmění: 13,6 miliardy korun 

Roger Staubach přišel ke svému jmění na hřišti National Football League, tedy v nejvyšší profesionální lize amerického fotbalu. Od roku 1969 oblékal dres týmu Dallas Cowboys, s nímž se pětkrát probojoval do finále Super Bowlu a dvakrát vyhrál. V šestém ročníku soutěže dokonce získal ocenění pro nejlepšího hráče ligy. Kariéru ukončil v roce 1979, tou dobou už ovšem dva roky budoval realitní společnost The Staubach Company, kterou založil s Robertem Hollowayem. Firmě a konkrétně Staubachovi se dařilo natolik, že nakonec koupil kolegův podíl a stal se majoritním vlastníkem. V roce 2008 pak podnik prodal investiční společnosti Jones Lang LaSalle v přepočtu za bezmála 14 miliard korun. 

<h3>Nemoc není konec </h3><p><strong>Kdo:</strong> Magic Johnson </p><p><strong>sport:</strong> basketbal | <strong>jmění:</strong> 13,62 miliardy korun </p><p>Basketbalový kouzelník Magic Johnson (vlastním jménem Earvin Johnson ml.) <strong>získal nejen prestižní titul nejužitečnějšího hráče finále NBA, ale s týmem Los Angeles Lakers také pětkrát vybojoval titul mistrů ligy</strong>. V roce 1991 však oznámil, že se nakazil virem HIV, a vzápětí ukončil kariéru. Během následujících let se sice na hřiště několikrát vrátil, své jmění už ovšem „rozmnožoval“ spíš chytře zvolenými investicemi. Spolupracuje s kavárnami Starbucks, tělocvičnami 24 Hour Fitness nebo s řetězcem kinokomplexů AMC Theatres, a má tak mimo jiné dost prostředků na podporu boje proti HIV a na sponzorování osvěty či vzdělávacích projektů.</p>

Nemoc není konec 

Kdo: Magic Johnson 

sport: basketbal | jmění: 13,62 miliardy korun 

Basketbalový kouzelník Magic Johnson (vlastním jménem Earvin Johnson ml.) získal nejen prestižní titul nejužitečnějšího hráče finále NBA, ale s týmem Los Angeles Lakers také pětkrát vybojoval titul mistrů ligy. V roce 1991 však oznámil, že se nakazil virem HIV, a vzápětí ukončil kariéru. Během následujících let se sice na hřiště několikrát vrátil, své jmění už ovšem „rozmnožoval“ spíš chytře zvolenými investicemi. Spolupracuje s kavárnami Starbucks, tělocvičnami 24 Hour Fitness nebo s řetězcem kinokomplexů AMC Theatres, a má tak mimo jiné dost prostředků na podporu boje proti HIV a na sponzorování osvěty či vzdělávacích projektů.

<h3>Raketový tygr</h3><p><strong>Kdo:</strong> Tiger Woods </p><p><strong>sport:</strong> golf | <strong>jmění:</strong> 16,7 miliardy korun</p><p>Koncem 20. století nebylo možné mluvit o golfu, a nezmínit jméno Tiger Woods. Mladá hvězda zažila doslova raketový start: Do profesionálních klání se Američan pustil roku 1996 a hned v následující sezoně vyhrál svůj první šampionát. <strong>Netrvalo dlouho a stal se světovou jedničkou. V průběhu dalších let dominoval takřka na všech turnajích, bořením rekordů stanovil nové hranice a v čele tabulek se udržel neuvěřitelných 545 týdnů</strong>. Není proto divu, že většinu jmění získal za vyhrané turnaje a reklamu. V roce 2016 odhadl časopis Forbes jeho majetek v přepočtu na 16,7 miliardy korun, což z Woodse dělalo jednoho z nejbohatších lidí tmavé pleti na planetě.</p>

Raketový tygr

Kdo: Tiger Woods 

sport: golf | jmění: 16,7 miliardy korun

Koncem 20. století nebylo možné mluvit o golfu, a nezmínit jméno Tiger Woods. Mladá hvězda zažila doslova raketový start: Do profesionálních klání se Američan pustil roku 1996 a hned v následující sezoně vyhrál svůj první šampionát. Netrvalo dlouho a stal se světovou jedničkou. V průběhu dalších let dominoval takřka na všech turnajích, bořením rekordů stanovil nové hranice a v čele tabulek se udržel neuvěřitelných 545 týdnů. Není proto divu, že většinu jmění získal za vyhrané turnaje a reklamu. V roce 2016 odhadl časopis Forbes jeho majetek v přepočtu na 16,7 miliardy korun, což z Woodse dělalo jednoho z nejbohatších lidí tmavé pleti na planetě.

<h3>S rychlostí v žilách</h3><p><strong>Kdo:</strong> Michael Schumacher </p><p><strong>sport:</strong> závodník Formule 1  | <strong>jmění:</strong> 18,1 miliardy korun </p><p>Michael Schumacher se stal pětkrát za sebou mistrem světa Formule 1. <strong>V roce 2002 dokonce nabral tak obrovský náskok, že technicky získal titul už šest závodů před koncem sezony. O tři roky později ho magazín Eurobusiness označil za prvního sportovce, který závoděním vydělal miliardu dolarů</strong>. Úspěchy na trati jej měnily v magnet na reklamu a například poradenská společnost Deutsche Vermögensberatung údajně platila v přepočtu víc než 45 milionů korun ročně za to, aby měl na „pozávodové kšiltovce“ její logo o rozměrech 10 × 8 cm. V roce 2004 pobíral Schumacher „plat“ 1,8 miliardy korun ročně, a dokonce i o šest let později, kdy už se mu tolik nedařilo, dostával od Mercedesu 610 milionů korun za rok.</p>

S rychlostí v žilách

Kdo: Michael Schumacher 

sport: závodník Formule 1  | jmění: 18,1 miliardy korun 

Michael Schumacher se stal pětkrát za sebou mistrem světa Formule 1. V roce 2002 dokonce nabral tak obrovský náskok, že technicky získal titul už šest závodů před koncem sezony. O tři roky později ho magazín Eurobusiness označil za prvního sportovce, který závoděním vydělal miliardu dolarů. Úspěchy na trati jej měnily v magnet na reklamu a například poradenská společnost Deutsche Vermögensberatung údajně platila v přepočtu víc než 45 milionů korun ročně za to, aby měl na „pozávodové kšiltovce“ její logo o rozměrech 10 × 8 cm. V roce 2004 pobíral Schumacher „plat“ 1,8 miliardy korun ročně, a dokonce i o šest let později, kdy už se mu tolik nedařilo, dostával od Mercedesu 610 milionů korun za rok.

<h3>Zpod koše mezi hvězdy</h3><p><strong>Kdo:</strong> Michael Jordan </p><p><strong>sport:</strong> basketbal | <strong>jmění:</strong> 37,45 miliardy korun</p><p>Během jeho basketbalové kariéry v letech 1984–2003 se z Michaela Jordana stala legenda: <strong>Šestkrát ho vyhlásili nejproduktivnějším hráčem finálového zápasu NBA, pětkrát získal ocenění pro nejlepšího hráče ligy a šestkrát pomohl svému týmu k celkovému vítězství</strong>. „Pouhým“ hraním si vydělal přes dvě miliardy korun. Zároveň se však změnil v celebritu, účinkoval ve filmech a mimo jiné propagoval produkty světoznámých firem. Nejplodnější je jeho spolupráce se společností Nike, jež dala vzniknout ikonickým teniskám Air Jordan. Předloni měla značka Jordan podle magazínu Forbes přepočtenou hodnotu 22 miliard korun.</p>

Zpod koše mezi hvězdy

Kdo: Michael Jordan 

sport: basketbal | jmění: 37,45 miliardy korun

Během jeho basketbalové kariéry v letech 1984–2003 se z Michaela Jordana stala legenda: Šestkrát ho vyhlásili nejproduktivnějším hráčem finálového zápasu NBA, pětkrát získal ocenění pro nejlepšího hráče ligy a šestkrát pomohl svému týmu k celkovému vítězství. „Pouhým“ hraním si vydělal přes dvě miliardy korun. Zároveň se však změnil v celebritu, účinkoval ve filmech a mimo jiné propagoval produkty světoznámých firem. Nejplodnější je jeho spolupráce se společností Nike, jež dala vzniknout ikonickým teniskám Air Jordan. Předloni měla značka Jordan podle magazínu Forbes přepočtenou hodnotu 22 miliard korun.

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907