Reklama


Miliony let pustiny: Pouště ve střední Asii jsou starší než 30 milionů let

30.09.2016 - Stanislav Mihulka

Pouště Gobi nebo Taklamakan jsou nepřetržitě vyschlé dlouhé miliony let

Poušť Gobi -<p>Středoasijské pouště existují nepřetržitě desítky milionů let</p>
Poušť Gobi -

Středoasijské pouště existují nepřetržitě desítky milionů let


Reklama

Stáří pouští bývá různé. Některé z nich byly ještě nedávno mnohem vlhčí než dnes. Sahara existuje sice asi 7 milionů let, ještě před 6 tisíci let ale byla dost zelená a protékaly jí velké řeky. Stejně tak pouště amerického Západu a Austrálie, které byly vlhké ještě během nejmladší doby ledové.

Naopak pouště střední Asie zřejmě existují nejdéle z pouští dnešní doby. V nitru největšího kontinentu světa jsou pouště nepřetržitě vyschlé přes 30 milionů let. Dokládají to nové analýzy izotopů uhlíku ze starobylých půd těchto pouští.

Osud pouští jako je Gobi, Ordos nebo Taklamakan utvářely tři hlavní faktory. Před 45 miliony let vznikly Himáláje, které zablokovaly přístup vlhkých monzunů z jihu. Před 10 miliony let se zase objevilo pohoří Altaj, které odřízlo srážky přicházející od severu, což zdejší pouště ještě zvětšilo.

TIP: V poušti Atacama hodně pršelo a poušť vykvetla překrásnými barvami

A zhruba před 20 miliony let se na Zemi kvůli setrvalému ochlazování objevily polární ledové štíty, v nichž je vázáno ohromné množství vody. Celá planeta kvůli tomu vysychá.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Geology

  • Zdroj fotografií: Junming / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907