Mince české minulosti: Znáte statéry, groše a tolary?

Dnes je symbolem české měny koruna, která se však poprvé, ještě jako rakousko-uherská, objevila na sklonku 19. století. Čím se v českých zemích platilo před jejím nástupem a kam až to dotáhl slavný tolar?

21.04.2021 - Komerční prezentace



Numizmatika přináší zážitky, poznání i investici

Numizmatici se zabývají historickými platidly i pamětními mincemi a medailemi. Velkou pozornost pak věnují starodávným typům měn, které poskytují zajímavé informace o tehdejší politické i geografické situaci. Numizmatické hobby tak rozšiřuje obzory a skýtá dokonce investiční příležitost – prozatím nejdražší česká mince se vydražila za neuvěřitelných 30 milionů korun (desetidukát Ferdinanda III. vyražený v roce 1642).

Zajímavost: Některé „finanční“ výrazy z minulosti zůstávají otisknuty v naší řeči dodnes. Víte, proč se desetikoruně říká lidově „pětka“? Během měnové reformy na konci 19. století jste si mohli vyměnit vysloužilé guldeny (zlaté) za rakousko-uherské koruny, a to v poměru 1 : 2. Za 5 zlatých (pětku) jste tehdy dostali právě 10 korun.

Nejslavnější platidla na českém území

Nejstarší mince na našem území používali Keltové. Jejich zlaté statéry se razily mezi 3. a 1. stoletím př. n. l. a nesly motiv lastury, koně, slunečního kotouče či draka a dalších zvířat. Tyto mince často připomínají zlaté mističky a v českých končinách se jim říkalo „duhovky“. To proto, že je po lijácích objevovali obyvatelé na zoraných polích a domnívali se, že zlaté mince padají z duhy.

Po éře českých a moravských stříbrných denárů s křesťanskými motivy se ve 14. století objevuje další významná mince – pražský groš. Groše byly těžké stříbrné platidlo, které se začalo razit v Kutné Hoře během období ekonomické stability a vzkvétání země. Platilo se jimi po téměř tři století, než je nahradily tolary.

Tolary k nám přišly od německých sousedů a na konci 16. století započala jejich ražba v Krušných horách. Podle Jáchymova (německy Joachimsthaler), kde se tolary razily, se začaly nová mince nazývat „thaler“, česky tolar. Nakonec dalo jméno měny název i americkému dolaru, který tak na českou měnu dodnes odkazuje.

Po tolarech a krejcarech se pak na českém území platilo zlatými (guldeny) a nakonec i korunami. I ty však časem měnily svou podobu i hodnotu, stejně jako měny v minulosti. Je otázkou, zda se i v budoucnu dočkáme významnější změny českého platidla – budeme platit eury, bitcoiny, nebo zcela novou měnou?


Další články v sekci