Mince české minulosti: Znáte statéry, groše a tolary?

21.04.2021 - Komerční prezentace

Dnes je symbolem české měny koruna, která se však poprvé, ještě jako rakousko-uherská, objevila na sklonku 19. století. Čím se v českých zemích platilo před jejím nástupem a kam až to dotáhl slavný tolar?

<p>Pražský groš Václava II.</p>

Pražský groš Václava II.


Reklama

Numizmatika přináší zážitky, poznání i investici

Numizmatici se zabývají historickými platidly i pamětními mincemi a medailemi. Velkou pozornost pak věnují starodávným typům měn, které poskytují zajímavé informace o tehdejší politické i geografické situaci. Numizmatické hobby tak rozšiřuje obzory a skýtá dokonce investiční příležitost – prozatím nejdražší česká mince se vydražila za neuvěřitelných 30 milionů korun (desetidukát Ferdinanda III. vyražený v roce 1642).

Zajímavost: Některé „finanční“ výrazy z minulosti zůstávají otisknuty v naší řeči dodnes. Víte, proč se desetikoruně říká lidově „pětka“? Během měnové reformy na konci 19. století jste si mohli vyměnit vysloužilé guldeny (zlaté) za rakousko-uherské koruny, a to v poměru 1 : 2. Za 5 zlatých (pětku) jste tehdy dostali právě 10 korun.

Nejslavnější platidla na českém území

Nejstarší mince na našem území používali Keltové. Jejich zlaté statéry se razily mezi 3. a 1. stoletím př. n. l. a nesly motiv lastury, koně, slunečního kotouče či draka a dalších zvířat. Tyto mince často připomínají zlaté mističky a v českých končinách se jim říkalo „duhovky“. To proto, že je po lijácích objevovali obyvatelé na zoraných polích a domnívali se, že zlaté mince padají z duhy.

Po éře českých a moravských stříbrných denárů s křesťanskými motivy se ve 14. století objevuje další významná mince – pražský groš. Groše byly těžké stříbrné platidlo, které se začalo razit v Kutné Hoře během období ekonomické stability a vzkvétání země. Platilo se jimi po téměř tři století, než je nahradily tolary.

Tolary k nám přišly od německých sousedů a na konci 16. století započala jejich ražba v Krušných horách. Podle Jáchymova (německy Joachimsthaler), kde se tolary razily, se začaly nová mince nazývat „thaler“, česky tolar. Nakonec dalo jméno měny název i americkému dolaru, který tak na českou měnu dodnes odkazuje.

Po tolarech a krejcarech se pak na českém území platilo zlatými (guldeny) a nakonec i korunami. I ty však časem měnily svou podobu i hodnotu, stejně jako měny v minulosti. Je otázkou, zda se i v budoucnu dočkáme významnější změny českého platidla – budeme platit eury, bitcoiny, nebo zcela novou měnou?

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907