Miniaturní zabijáci: Který virus si dosud vyžádal nejvíce obětí?

24.11.2020 - Nikol Patíková

Současná pandemie koronaviru si k dnešnímu dni na celém světě vyžádala (i přes bezprecedentní opatření) více než 1,4 milionu lidských životů. Jakkoliv jde o mimořádně tragickou bilanci, nejničivější virus v lidské historii zahubil 400× více lidí

<p>Pravé neštovice, také černé neštovice způsobuje virus z čeledi <em>Poxviridae</em>. Představuje jedno z nejnebezpečnějších onemocnění: jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 miliónů lidí.</p>

Pravé neštovice, také černé neštovice způsobuje virus z čeledi Poxviridae. Představuje jedno z nejnebezpečnějších onemocnění: jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 miliónů lidí.


Reklama

Za nejnebezpečnější známý virus v dějinách lidstva považujeme ten, který vyvolává pravé neštovice. Jen ve 20. století si vyžádal až 500 milionů životů a jeho smrtnost může dosahovat i 30 %, jinými slovy zemře téměř třetina nakažených. Symptomy se zpočátku podobají chřipce, ale během 2–4 dnů pokryjí kůži bolestivé vřídky. O dalších 4–7 dní později se vracejí horečky a řada nemocných umírá. Pokožku vyléčených pacientů pak hyzdí četné jizvy po zhojené vyrážce.

TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa

Dobrá zpráva zní, že v roce 1980 prohlásila Světová zdravotnická organizace pravé neštovice za vymýcené, a to díky globálnímu programu očkování. Stále však zůstávají ve hře jiné smrtící miniorganismy, s nimiž musíme bojovat. Jen viry eboly, HIV a chřipky zabijí ročně statisíce lidí po celém světě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907