Miniaturní zabijáci: Který virus si dosud vyžádal nejvíce obětí?

24.11.2020 - Nikol Patíková

Současná pandemie koronaviru si k dnešnímu dni na celém světě vyžádala (i přes bezprecedentní opatření) více než 1,4 milionu lidských životů. Jakkoliv jde o mimořádně tragickou bilanci, nejničivější virus v lidské historii zahubil 400× více lidí

<p>Pravé neštovice, také černé neštovice způsobuje virus z čeledi <em>Poxviridae</em>. Představuje jedno z nejnebezpečnějších onemocnění: jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 miliónů lidí.</p>

Pravé neštovice, také černé neštovice způsobuje virus z čeledi Poxviridae. Představuje jedno z nejnebezpečnějších onemocnění: jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 miliónů lidí.


Reklama

Za nejnebezpečnější známý virus v dějinách lidstva považujeme ten, který vyvolává pravé neštovice. Jen ve 20. století si vyžádal až 500 milionů životů a jeho smrtnost může dosahovat i 30 %, jinými slovy zemře téměř třetina nakažených. Symptomy se zpočátku podobají chřipce, ale během 2–4 dnů pokryjí kůži bolestivé vřídky. O dalších 4–7 dní později se vracejí horečky a řada nemocných umírá. Pokožku vyléčených pacientů pak hyzdí četné jizvy po zhojené vyrážce.

TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa

Dobrá zpráva zní, že v roce 1980 prohlásila Světová zdravotnická organizace pravé neštovice za vymýcené, a to díky globálnímu programu očkování. Stále však zůstávají ve hře jiné smrtící miniorganismy, s nimiž musíme bojovat. Jen viry eboly, HIV a chřipky zabijí ročně statisíce lidí po celém světě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Chřipkové oddělení během španělské chřipkové epidemie 1918-19 ve Washingtonu DC. Pandemie zabila asi 25 000 000 lidí po celém světě.

Historie

Modely ukazují, že ve vesmíru mohou existovat planety podobné Zemi s kyslíkovou atmosférou, a přesto zcela sterilní.

Vesmír

Nádrže s kontaminovanou vodou ve Fukušimě.

Věda

Německý trojplošník Fokker Dr.I vynikal výbornou obrantostí.

Válka

Základní vzhled hodinek F6X Pro Solar ukazuje aktuální intenzitu slunečního záření - a tedy i nabíjení.

Zajímavosti

Přes den pstruha mramorového prakticky nemáte šanci vidět jinak než bez hnutí ležícího v bezpečí svého úkrytu

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907