Modrá planeta na grilu: Zemská půda obsahuje asi 3 000 miliard tun uhlíku

25.04.2017 - Vilém Koubek

Globální oteplování nepříznivě ovlivňuje půdu, z níž se s postupným ohříváním uvolňuje stále víc oxidu uhličitého

Margaret Tornová -<p>Podle studie Margaret Tornové urychluje vzrůstající teplota „požírání“ organických zbytků a zvyšuje se tak tvorba CO2</p>
Margaret Tornová -

Podle studie Margaret Tornové urychluje vzrůstající teplota „požírání“ organických zbytků a zvyšuje se tak tvorba CO2


Reklama

V zemské půdě se podle odhadů nacházejí zhruba tři biliony tun uhlíku, který je například součástí tlejících rostlin. Tyto pozůstatky se pak stávají domovem mikroorganismů, jež se jimi živí, a mimo jiné tak uhlík přeměňují na oxid uhličitý.

Vědecký tým pod vedením Margaret Tornové zkoumal následky ohřívání půdy vlivem globálního oteplování a přišel se zásadním varováním: Vzrůstající teplota „požírání“ organických zbytků urychluje, a tudíž se zvyšuje také tvorba CO2 – při oteplení o 4 °C vzroste jeho roční produkce na 1 m² půdy z 1 100 g na 1 450 g. Čím teplejší tedy Země bude, tím víc bude také sílit skleníkový efekt.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nature.com

  • Zdroj fotografií: Berkeley Lab

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907