Mozek v ohrožení: Jak funguje mozek po rozchodu s partnerem

28.09.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Odborníci nedávno zkoumali, jak funguje mozek po rozchodu s partnerem. A zjistili, že kromě „zlomeného“ srdce se musíme vypořádat i s vyřazením našeho klíčového orgánu, tedy se stavem, kdy nedokážeme jasně myslet.

Mohou za to neobvyklá mozková spojení, jež se vyskytují u jedinců s depresí, ale podle vědců se dočasně objevují i u lidí, kteří propadli zoufalství po ukončení vztahu. 

TIP: Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet

Výzkumníci skenovali mozek 69 dobrovolníků, kteří sice vzhledem ke své situaci vykazovali různé depresivní symptomy, ale neměli diagnostikovánu klinickou depresi. Badatelé odhalili, že popsané příznaky deprese přímo souvisely s dočasnou neschopností mozku zpracovávat informace: Prožité trauma – tedy nejen rozchod – může vést k narušení mozkové činnosti, kdy nezvládáme zpracovávat informace, či se dokonce orientovat v běžných situacích a adekvátně na ně reagovat. V důsledku pak dochází až k vyvolání symptomů deprese i u lidí bez klinické diagnózy. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907