Mozek v ohrožení: Jak funguje mozek po rozchodu s partnerem

28.09.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Odborníci nedávno zkoumali, jak funguje mozek po rozchodu s partnerem. A zjistili, že kromě „zlomeného“ srdce se musíme vypořádat i s vyřazením našeho klíčového orgánu, tedy se stavem, kdy nedokážeme jasně myslet.

Mohou za to neobvyklá mozková spojení, jež se vyskytují u jedinců s depresí, ale podle vědců se dočasně objevují i u lidí, kteří propadli zoufalství po ukončení vztahu. 

TIP: Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet

Výzkumníci skenovali mozek 69 dobrovolníků, kteří sice vzhledem ke své situaci vykazovali různé depresivní symptomy, ale neměli diagnostikovánu klinickou depresi. Badatelé odhalili, že popsané příznaky deprese přímo souvisely s dočasnou neschopností mozku zpracovávat informace: Prožité trauma – tedy nejen rozchod – může vést k narušení mozkové činnosti, kdy nezvládáme zpracovávat informace, či se dokonce orientovat v běžných situacích a adekvátně na ně reagovat. V důsledku pak dochází až k vyvolání symptomů deprese i u lidí bez klinické diagnózy. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907