Mozek v ohrožení: Jak funguje mozek po rozchodu s partnerem

28.09.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Odborníci nedávno zkoumali, jak funguje mozek po rozchodu s partnerem. A zjistili, že kromě „zlomeného“ srdce se musíme vypořádat i s vyřazením našeho klíčového orgánu, tedy se stavem, kdy nedokážeme jasně myslet.

Mohou za to neobvyklá mozková spojení, jež se vyskytují u jedinců s depresí, ale podle vědců se dočasně objevují i u lidí, kteří propadli zoufalství po ukončení vztahu. 

TIP: Syndrom zlomeného srdce není jen básnický obrat. Může i zabíjet

Výzkumníci skenovali mozek 69 dobrovolníků, kteří sice vzhledem ke své situaci vykazovali různé depresivní symptomy, ale neměli diagnostikovánu klinickou depresi. Badatelé odhalili, že popsané příznaky deprese přímo souvisely s dočasnou neschopností mozku zpracovávat informace: Prožité trauma – tedy nejen rozchod – může vést k narušení mozkové činnosti, kdy nezvládáme zpracovávat informace, či se dokonce orientovat v běžných situacích a adekvátně na ně reagovat. V důsledku pak dochází až k vyvolání symptomů deprese i u lidí bez klinické diagnózy. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907