Muži jsou agresivnější, když je kolem více žen než mužů

09.10.2016 - Stanislav Mihulka

Nikoliv přemíra mužů, ale nadbytek žen plodí násilí

Pouliční násilí -<p>Násilí roste s počtem žen, ne mužů</p>
Pouliční násilí -

Násilí roste s počtem žen, ne mužů


Reklama

Mnozí si možná myslí, že když je někde více mužů, tak to znamená více testosteronu pohromadě a tím pádem větší násilí. Jenže opak je pravdou.

Více žen, více násilí

Ukázala to analýza zločinnosti v USA ve vztahu k poměru počtu mužů a žen ve všech 3082 okresech Spojených států. Tam, kde je v USA mužů více než žen, je zároveň méně vražd a napadení, stejně jako méně znásilnění, sexuálního obtěžování a prostituce. Když je ale v daném místě více žen, tak je to přesně naopak.

Vědci si to vysvětlují tak, že když je v určité oblasti nedostatek žen, tak se muži musejí chovat slušně, aby si udrželi své partnerky. Pokud je ale žen nadbytek, tak se muži chovají více promiskuitně a udržují vztahy s více partnerkami. To pak prý vede k většímu počtu konfliktů mezi muži a také k více sexuálním útokům.

TIP: Extrémní násilí z neolitu: Vědci objevili masový hrob oběti dávného masakru

Podobné výsledky přinášejí i studie u zvířat. Kde je více samic, tam jsou samci bojovněji naladění a promiskuitnější. Poněkud jinak to ale funguje v Číně, kde je spousta vesnic plných depresivních mužů bez partnerek. Není tam žádný výrazná souvislost mezi počtem žen a násilím.

Tento výzkum má i praktický význam pro prevenci kriminality. Ukazuje, že nemá smysl se soustředit na oblasti s velkým počtem mužů, ale spíš na ty, kde převažují ženy.

  • Zdroj textu:

    Elopde

  • Zdroj fotografií: New Scientist, Human Nature

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907