Na Bajkonuru havarovala raketa Proton

02.07.2017



Druhého července 2013 panovalo v kazašské stepi příjemné letní ráno. V 8:38 místního času však klid pod oblačným nebem narušil hřmot 53metrového obra – rakety Proton M. Nosič zažehl šest motorů na prvním stupni a zamířil k obloze s třemi novými družicemi pro ruskou obdobu GPS: navigační systém GLONASS.

Fatální chyba

Jenže raketa se záhy začala naklánět doleva a poté doprava. Za okamžik už byla v horizontální poloze, načež přešla do střemhlavého pádu a nakonec se z její špičky odlomil adaptér se satelity. Havárii završila děsivá exploze, když nosič – natankovaný stovkami tun pohonných látek – dopadl zpět na kosmodrom. Hlavní složku paliva v prvním stupni navíc tvořil silně toxický nesymetrický dimethylhydrazin. Celý let trval asi jen půl minuty.

Okamžitě zavládly obavy o životy ruských techniků, kteří běžně sledují start zblízka a necelou minutu po něm vyrážejí v automobilech zabezpečit vypouštěcí komplex. Havárie si však naštěstí nevyžádala žádné zranění či oběti na životech.

Jak se později ukázalo, její příčinou byly zmatečné signály z navigačních senzorů, na jejichž základě řídicí počítač korigoval neexistující odchylky. Jeden technik totiž některé z těchto senzorů nainstaloval do patřičných slotů vzhůru nohama! Nestal se však hlavním viníkem neštěstí: Jeho práci měli zkontrolovat tři další lidé v továrně i na kosmodromu, k čemuž zjevně nedošlo. 

  • Zdroj fotografií

    Roscosmos


Další články v sekci