Na Bajkonuru havarovala raketa Proton

2 . 7 . 2013

Reklama

Druhého července 2013 panovalo v kazašské stepi příjemné letní ráno. V 8:38 místního času však klid pod oblačným nebem narušil hřmot 53metrového obra – rakety Proton M. Nosič zažehl šest motorů na prvním stupni a zamířil k obloze s třemi novými družicemi pro ruskou obdobu GPS: navigační systém GLONASS.

Fatální chyba

Jenže raketa se záhy začala naklánět doleva a poté doprava. Za okamžik už byla v horizontální poloze, načež přešla do střemhlavého pádu a nakonec se z její špičky odlomil adaptér se satelity. Havárii završila děsivá exploze, když nosič – natankovaný stovkami tun pohonných látek – dopadl zpět na kosmodrom. Hlavní složku paliva v prvním stupni navíc tvořil silně toxický nesymetrický dimethylhydrazin. Celý let trval asi jen půl minuty.

Okamžitě zavládly obavy o životy ruských techniků, kteří běžně sledují start zblízka a necelou minutu po něm vyrážejí v automobilech zabezpečit vypouštěcí komplex. Havárie si však naštěstí nevyžádala žádné zranění či oběti na životech.

Jak se později ukázalo, její příčinou byly zmatečné signály z navigačních senzorů, na jejichž základě řídicí počítač korigoval neexistující odchylky. Jeden technik totiž některé z těchto senzorů nainstaloval do patřičných slotů vzhůru nohama! Nestal se však hlavním viníkem neštěstí: Jeho práci měli zkontrolovat tři další lidé v továrně i na kosmodromu, k čemuž zjevně nedošlo. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Roscosmos

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907