Na Šalomounových ostrovech objevili půlmetrovou krysu, co ráda kokosy

01.10.2017 - Stanislav Mihulka

Ostrované si vyprávěli o velikých krysách, co žijí na stromech a milují kokosy. A ony existují

Vika -<p>Nově objevená krysa <em>Uromys vika</em> ze Šalamounových ostrovů</p>
Vika -

Nově objevená krysa Uromys vika ze Šalamounových ostrovů


Reklama

Na Šalamounových ostrovech se vyprávějí zkazky o obřích krysách, které se živí kokosovými ořechy. Až do teď ale nebylo jasné, jestli to jsou jenom báchorky nebo nikoliv.

Nedávno si tam udělali výlet američtí vědci, kteří pracují pro Field Museum v Chicagu. Zaslechli povídačky o obrovských krysách, kterým místní říkají vika a podívali se po nich. Nakonec viky skutečně našli a ještě ke všemu pomocí DNA potvrdili, že jde o doposud neznámý druh krys.

TIP: Krysa s prasečím rypáčkem objevena na indonéském Sulawesi

Nová krysa vika, která dostala odborné jméno Uromys vika, může vážit až 1 kilogram, a měří až téměř půl metru. Jak to u nově objevených druhů na ostrovech bývá pravidlem, i krysy viky jsou dost vzácné a tudíž jsou dost ohrožené jakýmikoliv změnami prostředí. Podle všeho budou v dohledné době prohlášeny za kriticky ohrožený druh.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Field Museum, Journal of Mammalogy

  • Zdroj fotografií: Velizar SimeonovskiDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907