Na Velký bariérový útes u Austrálie dorazilo blednutí korálů

22.03.2016 - Stanislav Mihulka

Blednutí korálů a vymírání korálových úseků zasáhlo Velký bariérový útes severně od města Cooktown


Reklama

Když se sejde klimatický jev El Niño ve své silné podobě s globálním oteplováním, tak jsou z toho rekordní teploty na souši i v oceánu. A po nich následuje blednutí korálů v oceánu.

Když se změní teplota oceánu o pár stupňů, tak koráli přijdou o své symbiotické řasy, což se projeví právě blednutím. Symbionti dodávají korálům 90 procent energie pro jejich růst a množení. Když to trvá delší dobu, tak koráli začnou umírat.

Odborníci poslední dobou hlásí blednutí korálů na Havaji, Fidži a Nové Kaledonii. A teď se naplnily obavy a masové blednutí teď zasáhlo i největší korálový útes světa – Velký bariérový útes u pobřeží Queenslandu. Správa mořského parku Great Barrier Reef Marine Park Authority zjistila rozsáhlé blednutí korálů severně od města Cooktown na severovýchodě Austrálie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: NOAA / Bernardo Vargas-Ángel

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907