Na vodě je levněji než na suchu: Nedaleko Amsterdamu vzniká plovoucí čtvrť

12.12.2020 - Martin Reichman

Dvě třetiny obyvatel Nizozemska žijí pod hladinou moře. Není proto divu, že vzhledem k hrozbě vzestupu světových oceánů, hledá stále více lidí bezpečí spíše na vodní hladině. Nedaleko Amsterdamu roste na vodě celá nová čtvrť…


Reklama

Na východě Amsterdamu roste nová obytná čtvrť. Nejde ale o běžnou zástavbu – Waterbuurt, jak se nové čtvrti přezdívá, totiž vyrůstá na vodní hladině. Na rozdíl od hausbótů jde o plně stacionární obydlí, která jsou připevněná k ocelovým pilotům a přístupná z mola. S měnící se výškou hladiny jezera IJmeer se tak nové domy pohybují jen po svislé ose.

Plovoucí domy jsou dílem architekta Marliese Rohmera a vznikly v 65 kilometrů vzdálené loděnici. Na své místo určení byly poté přivlečeny sítí vodních kanálů. Zaujmou střízlivým designem, nabízí ale i nutnou dávku pohodlí. Jejich základ tvoří betonové plošiny, které se nacházejí pod hladinou jezera. Samotná konstrukce je pak kombinací lehkého ocelového rámu a dřevěného obložení. Ložnice a koupelna se nacházejí ve spodním patře, které je částečně pod hladinou vody. Ve zvýšeném přízemí se nachází kuchyň a jídelna, zatímco hlavní obytný prostor a venkovní terasa se nacházejí v nejvyšší části.

TIP: Vyřeší problém se stoupající hladinou oceánu plovoucí města?

Projekt plovoucí rezidenční čtvrti je zatím v začátcích, některá obydlí již ale mají své majitele. Do budoucna se počítá s rozšířením o rodinná kotviště, plovoucí parky, a dokonce i plovoucí mrakodrapy. Ambicióznímu projektu nahrávají i strmě rostoucí ceny parcel a bytů v nizozemské metropoli. Vodní parcela tak přijde překvapivě levněji než stejně velký prostor na souši.

Reklama

  • Zdroj textu:

    rohmer.nl

  • Zdroj fotografií: Marlies Rohmer Architecture & Urbanism

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907