Na vodě je levněji než na suchu: Nedaleko Amsterdamu vzniká plovoucí čtvrť

12.12.2020 - Martin Reichman

Dvě třetiny obyvatel Nizozemska žijí pod hladinou moře. Není proto divu, že vzhledem k hrozbě vzestupu světových oceánů, hledá stále více lidí bezpečí spíše na vodní hladině. Nedaleko Amsterdamu roste na vodě celá nová čtvrť…


Reklama

Na východě Amsterdamu roste nová obytná čtvrť. Nejde ale o běžnou zástavbu – Waterbuurt, jak se nové čtvrti přezdívá, totiž vyrůstá na vodní hladině. Na rozdíl od hausbótů jde o plně stacionární obydlí, která jsou připevněná k ocelovým pilotům a přístupná z mola. S měnící se výškou hladiny jezera IJmeer se tak nové domy pohybují jen po svislé ose.

Plovoucí domy jsou dílem architekta Marliese Rohmera a vznikly v 65 kilometrů vzdálené loděnici. Na své místo určení byly poté přivlečeny sítí vodních kanálů. Zaujmou střízlivým designem, nabízí ale i nutnou dávku pohodlí. Jejich základ tvoří betonové plošiny, které se nacházejí pod hladinou jezera. Samotná konstrukce je pak kombinací lehkého ocelového rámu a dřevěného obložení. Ložnice a koupelna se nacházejí ve spodním patře, které je částečně pod hladinou vody. Ve zvýšeném přízemí se nachází kuchyň a jídelna, zatímco hlavní obytný prostor a venkovní terasa se nacházejí v nejvyšší části.

TIP: Vyřeší problém se stoupající hladinou oceánu plovoucí města?

Projekt plovoucí rezidenční čtvrti je zatím v začátcích, některá obydlí již ale mají své majitele. Do budoucna se počítá s rozšířením o rodinná kotviště, plovoucí parky, a dokonce i plovoucí mrakodrapy. Ambicióznímu projektu nahrávají i strmě rostoucí ceny parcel a bytů v nizozemské metropoli. Vodní parcela tak přijde překvapivě levněji než stejně velký prostor na souši.

Reklama

  • Zdroj textu:

    rohmer.nl

  • Zdroj fotografií: Marlies Rohmer Architecture & UrbanismDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907