Dnešní medicína dokáže vyléčit lecjaká zranění, často i velmi komplikovaná a nebezpečná. S jizvami si ale úplně poradit neumíme. Nový typ náplasti, kterou vyvinuli na Harvardu, dovede podpořit hojení a ještě k tomu potlačí vznik viditelné jizvy.
TIP: Žádné velké jizvy: Zranění se perfektně zahojí s lepidlem mušlí
Za své účinky vděčí náplast jednomu speciálnímu proteinu. Ten pochází z pokožky lidských plodů. Když se lidský zárodek nějakým způsobem poraní, jeho kůže se zahojí bez viditelné jizvy, působením proteinu fibronektinu.
Oproti tomu o hojení po narození se stará kolagen, který tvoří i většinu jizvy. Kolagen tak sice podporuje hojení, ale jizva je poté bohužel viditelná. Náplast s fibronektinem způsobí, že jizva je po zahojení téměř k nepoznání od okolní kůže.
New Scientist, Biomaterials
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)