Narodil se Tomáš Garrigue Masaryk

Z Hodonína až na Pražský hrad, taková byla ve stručnosti životní cesta Tomáše Garrigua Masaryka, která odstartovala 7. března 1850.

06.03.2016Snad nejznámější československý prezident pocházel ze skromných poměrů. Oba rodiče pracovali v panských službách a ani před Tomášem se neotevírala zářivá budoucnost.

Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že se mladík bude věnovat řemeslu. Ambice ho ale poháněly dál a protože si rodiče nemohli dovolit vydržovat syna na studiích, vydělával si kondicemi v bohatých rodinách. A tak se Masaryk dostal z rodného Slovácka až do Vídně a Lipska, kde došlo k osudovému setkání s Charlottou Garrigue. Jeho další osudy jsou již známé.

TIP: Jaký byl tatíček Masaryk? Svéhlavý a vzpurný mladík

Netrvalo dlouho a stal se výraznou postavou české vědecké scény, přičemž své názory neváhal bránit navzdory odporu veřejnosti. Zásadní zvrat přišel s první světovou válkou. Masaryk opustil myšlenku na možnost reformovat Rakousko-Uhersko a vydal se bojovat o nezávislý stát. O tom, že jeho symbolem zůstal i po své smrti, svědčí přízviska „prezident Osvoboditel“ či „tatíček Masaryk“.


Další články v sekci