Nečekané důsledky Trumpova shutdownu: Rypouši obsadili pláže u San Franciska

06.03.2019 - Vilém Koubek

Platební neschopnost federální vlády, tzv. shutdown, zanechala některé části Spojených států napospas přírodě, která se odmítá odstěhovat


Reklama

Shutdown přichází tehdy, když se americký kongres nedohodne na schválení rozpočtu pro státní instituce – jedná se o nejlepší čas k politickému „handlování“ (někteří říkají vydírání), opakuje se stále častěji. A protože vláda opět nebyla schopna platit státním zaměstnancům, postihla zemi celá řada problémů: Zpožďovaly se lety, na mnoha místech nefungovala hromadná doprava a mimo jiné některé vědecké instituce pozastavily svou činnost. Rovněž správci pláží neměli důvod chodit do práce, takže asi 50 km od San Franciska si část pobřeží obsadili rypoušové.

Na Drakes Beach se vyplavilo asi sto samic s mláďaty a několika samci, které zabírají veškerá sociální zařízení a odmítají se z oblíbené turistické destinace odporoučet. Strážcům této plážové oblasti proto nezbylo nic jiného než celou kolonii oplotit a čekat, až mláďata dospějí natolik, aby se s nimi matky vydaly zpět na moře. Podle odborníků to nastane až během dubna. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907