Nečekané důsledky Trumpova shutdownu: Rypouši obsadili pláže u San Franciska

06.03.2019 - Vilém Koubek

Platební neschopnost federální vlády, tzv. shutdown, zanechala některé části Spojených států napospas přírodě, která se odmítá odstěhovat


Reklama

Shutdown přichází tehdy, když se americký kongres nedohodne na schválení rozpočtu pro státní instituce – jedná se o nejlepší čas k politickému „handlování“ (někteří říkají vydírání), opakuje se stále častěji. A protože vláda opět nebyla schopna platit státním zaměstnancům, postihla zemi celá řada problémů: Zpožďovaly se lety, na mnoha místech nefungovala hromadná doprava a mimo jiné některé vědecké instituce pozastavily svou činnost. Rovněž správci pláží neměli důvod chodit do práce, takže asi 50 km od San Franciska si část pobřeží obsadili rypoušové.

Na Drakes Beach se vyplavilo asi sto samic s mláďaty a několika samci, které zabírají veškerá sociální zařízení a odmítají se z oblíbené turistické destinace odporoučet. Strážcům této plážové oblasti proto nezbylo nic jiného než celou kolonii oplotit a čekat, až mláďata dospějí natolik, aby se s nimi matky vydaly zpět na moře. Podle odborníků to nastane až během dubna. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907