Nehoda, nebo sabotáž? Proč ve SpaceX stříleli do nádrže s heliem?

05.03.2018 - Stanislav Mihulka

Při vyšetřování exploze nosné rakety Falcon 9 v září 2016 došlo na pokusy se střelbou

<p>Snímek z exploze nosné rakety společnosti SpaceX, k němuž došlo v září 2016.</p>

Snímek z exploze nosné rakety společnosti SpaceX, k němuž došlo v září 2016.


Reklama

Společnost SpaceX nemá na svém kontě jenom samé úspěchy. V září 2016 je postihla nehoda, když na rampě během rutinního pozemního testu explodovala nosná raketa Falcon 9 i s připraveným nákladem.

Ve SpaceX byli zaskočeni a spustili rozsáhlé vyšetřování příčin z jejich pohledu záhadné exploze. Podle právě vycházející knihy Christiana Davenporta „The Space Barons: Elon Musk, Jeff Bezos and the Quest to Colonize the Cosmos“ Elon Musk a jeho spolupracovníci ve SpaceX zkoumali i možnost sabotáže.

Střelba do nádrže s heliem

Po explozi totiž vyšetřovatelé objevili stopy, které připomínaly zásahy střel z dalekonosné zbraně. Proto Musk a jeho lidé uspořádali experiment, při němž stříleli do nádrže na hélium, podobné té, jejíž selhání způsobilo explozi rakety. A tímto postupem se jim skutečně podařilo vyrobit stopy podobné těm objeveným na raketě.

TIP: Závada nebo snad sabotáž? Kolem exploze rakety SpaceX se množí spekulace

Důkaz o cílené sabotáži? Naštěstí nikoli! Vyšetřovatelé nakonec konstatovali, že explozi s velkou pravděpodobností způsobil kyslík, který se nashromáždil v jedné ze tří nádrží na helium. Ve SpaceX ale očividně zvažují všechny možnosti. Lety do vesmíru jsou zjevně drsným byznysem.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Washington Post

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907