Nehoda, nebo sabotáž? Proč ve SpaceX stříleli do nádrže s heliem?

05.03.2018 - Stanislav Mihulka

Při vyšetřování exploze nosné rakety Falcon 9 v září 2016 došlo na pokusy se střelbou

<p>Snímek z exploze nosné rakety společnosti SpaceX, k němuž došlo v září 2016.</p>

Snímek z exploze nosné rakety společnosti SpaceX, k němuž došlo v září 2016.


Reklama

Společnost SpaceX nemá na svém kontě jenom samé úspěchy. V září 2016 je postihla nehoda, když na rampě během rutinního pozemního testu explodovala nosná raketa Falcon 9 i s připraveným nákladem.

Ve SpaceX byli zaskočeni a spustili rozsáhlé vyšetřování příčin z jejich pohledu záhadné exploze. Podle právě vycházející knihy Christiana Davenporta „The Space Barons: Elon Musk, Jeff Bezos and the Quest to Colonize the Cosmos“ Elon Musk a jeho spolupracovníci ve SpaceX zkoumali i možnost sabotáže.

Střelba do nádrže s heliem

Po explozi totiž vyšetřovatelé objevili stopy, které připomínaly zásahy střel z dalekonosné zbraně. Proto Musk a jeho lidé uspořádali experiment, při němž stříleli do nádrže na hélium, podobné té, jejíž selhání způsobilo explozi rakety. A tímto postupem se jim skutečně podařilo vyrobit stopy podobné těm objeveným na raketě.

TIP: Závada nebo snad sabotáž? Kolem exploze rakety SpaceX se množí spekulace

Důkaz o cílené sabotáži? Naštěstí nikoli! Vyšetřovatelé nakonec konstatovali, že explozi s velkou pravděpodobností způsobil kyslík, který se nashromáždil v jedné ze tří nádrží na helium. Ve SpaceX ale očividně zvažují všechny možnosti. Lety do vesmíru jsou zjevně drsným byznysem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Washington Post

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907