Nehoda, nebo sabotáž? Proč ve SpaceX stříleli do nádrže s heliem?

05.03.2018 - Stanislav Mihulka

Při vyšetřování exploze nosné rakety Falcon 9 v září 2016 došlo na pokusy se střelbou

<p>Snímek z exploze nosné rakety společnosti SpaceX, k němuž došlo v září 2016.</p>

Snímek z exploze nosné rakety společnosti SpaceX, k němuž došlo v září 2016.


Reklama

Společnost SpaceX nemá na svém kontě jenom samé úspěchy. V září 2016 je postihla nehoda, když na rampě během rutinního pozemního testu explodovala nosná raketa Falcon 9 i s připraveným nákladem.

Ve SpaceX byli zaskočeni a spustili rozsáhlé vyšetřování příčin z jejich pohledu záhadné exploze. Podle právě vycházející knihy Christiana Davenporta „The Space Barons: Elon Musk, Jeff Bezos and the Quest to Colonize the Cosmos“ Elon Musk a jeho spolupracovníci ve SpaceX zkoumali i možnost sabotáže.

Střelba do nádrže s heliem

Po explozi totiž vyšetřovatelé objevili stopy, které připomínaly zásahy střel z dalekonosné zbraně. Proto Musk a jeho lidé uspořádali experiment, při němž stříleli do nádrže na hélium, podobné té, jejíž selhání způsobilo explozi rakety. A tímto postupem se jim skutečně podařilo vyrobit stopy podobné těm objeveným na raketě.

TIP: Závada nebo snad sabotáž? Kolem exploze rakety SpaceX se množí spekulace

Důkaz o cílené sabotáži? Naštěstí nikoli! Vyšetřovatelé nakonec konstatovali, že explozi s velkou pravděpodobností způsobil kyslík, který se nashromáždil v jedné ze tří nádrží na helium. Ve SpaceX ale očividně zvažují všechny možnosti. Lety do vesmíru jsou zjevně drsným byznysem.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Washington Post

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907