Nejbizarnější válečné konflikty: 335 let války ostrovů Scilly a Nizozemska

12.04.2017 - Vilém Koubek

Je to možná překvapivé, ale během tří století nizozemsko-scillského „konfliktu“ skutečně nepadl jediný výstřel…

Válka vyhlášená Nizozemskem v roce 1651 byla ukončena vlastně náhodou. Příměří dojednal až v roce 1986 scillský badatel.
Válka vyhlášená Nizozemskem v roce 1651 byla ukončena vlastně náhodou. Příměří dojednal až v roce 1986 scillský badatel.

Reklama

V anglické občanské válce proti sobě roku 1642 stáli parlamentaristé a monarchisté. První jmenovaní nakonec zatlačili protivníka do úzkých, a ten se pak uchýlil na nevelké souostroví Scilly poblíž britského Cornwallu. Nizozemské loďstvo, jež podporovalo vítězné parlamentaristy, utrpělo během předchozích bojů ztráty, a jeho generál Maarten Tromp se proto vypravil na Scilly vyjednávat o reparacích. Monarchisté jej ovšem vyhnali, a tak jménem celého Nizozemí údajně vyhlásil roku 1651 souostroví válku.

Anglická občanská válka však brzy skončila, a domů se tak vrátilo i nizozemské loďstvo. V případě zmíněných ostrovů se nicméně na smír jaksi pozapomnělo, a konflikt tak formálně pokračoval. Teprve v roce 1985 požádal scillský historik a radní Roy Duncan nizozemskou ambasádu v Londýně, aby oficiálně vyvrátila „mýtus“, že jsou Nizozemci se souostrovím ve válce. Jenže k jeho překvapení se mu dostalo odpovědi, že je tvrzení pravdivé. Duncan proto raději neponechal nic náhodě a 17. dubna 1986, tedy po 335 letech, dojednal s Nizozemskem příměří.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907