Nejdrsnější cesta do školy je minulostí: Čínské úřady šplhající děti přestěhovaly

02.09.2020 - Martin Reichman


Reklama

V roce 2016 obletěly svět fotografie školou povinných dětí z čínské vesnice A-tchu-le-er, které na cestě do škamen musely zdolávat 800 metrů vysoký útes po strmém bambusovém žebříku. Čínské úřady po zveřejnění fotografií nařídily vyměnit chatrné bambusové žebříky za bytelnější železné, vybavené bezpečnostním zábradlím. I tak byl ale výstup na vysoký útes adrenalinovým zážitkem.

Nyní je nejdrsnější cesta do školy už minulostí. Čínské úřady lidem z vesnice A-tchu-le-er nabídly bydlení v 70 kilometrů vzdáleném městě Zhaojue. Jde o součást vládního projektu na odstranění chudoby v Číně do konce roku 2020.

TIP: Nejdrsnější cesta do školy: 800 metrů po žebříku na vrchol útesu

Podle čínských médií využilo nabídku zhruba 70 % obyvatel vesnice. Nové byty v Zhaojue jim vláda poskytla se 70% dotací, i tak jde ale pro část chudých vesničanů o složité rozhodování a přes velkorysý příspěvek se budou muset zadlužit. 

Změna se ale nevyhne ani vesničanům, kteří se stěhovat odmítli. Úřady hodlají vesnici A-tchu-le-er přetvořit na turistický komplex, přičemž plány pro tuto oblast počítají s investicí ve výši 630 milionů jüanů (zhruba 2 miliardy korun).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907