Nejdrsnější cesta do školy je minulostí: Čínské úřady šplhající děti přestěhovaly

02.09.2020 - Martin ReichmanV roce 2016 obletěly svět fotografie školou povinných dětí z čínské vesnice A-tchu-le-er, které na cestě do škamen musely zdolávat 800 metrů vysoký útes po strmém bambusovém žebříku. Čínské úřady po zveřejnění fotografií nařídily vyměnit chatrné bambusové žebříky za bytelnější železné, vybavené bezpečnostním zábradlím. I tak byl ale výstup na vysoký útes adrenalinovým zážitkem.

Nyní je nejdrsnější cesta do školy už minulostí. Čínské úřady lidem z vesnice A-tchu-le-er nabídly bydlení v 70 kilometrů vzdáleném městě Zhaojue. Jde o součást vládního projektu na odstranění chudoby v Číně do konce roku 2020.

TIP: Nejdrsnější cesta do školy: 800 metrů po žebříku na vrchol útesu

Podle čínských médií využilo nabídku zhruba 70 % obyvatel vesnice. Nové byty v Zhaojue jim vláda poskytla se 70% dotací, i tak jde ale pro část chudých vesničanů o složité rozhodování a přes velkorysý příspěvek se budou muset zadlužit. 

Změna se ale nevyhne ani vesničanům, kteří se stěhovat odmítli. Úřady hodlají vesnici A-tchu-le-er přetvořit na turistický komplex, přičemž plány pro tuto oblast počítají s investicí ve výši 630 milionů jüanů (zhruba 2 miliardy korun).


Další články v sekci